Petrol
100.89
0.20%
Euro
17.6633
0.66%
Dolar
17.2593
0.25%
Altın
969.04
0.66%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
350.393
2.46%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Guterres'ten Myanmar'daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin

  Antonio Guterres, Myanmar'daki askeri cuntaya, son seçimlerdeki halk iradesine saygı gösterilmesi gerektiği yönünde çağrı yaptı.
  • AA
  • 22.02.2021 - 16:38
  • Güncelleme : 22.02.2021 - 17:03
  Guterres'ten Myanmar'daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 46. oturumunda konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres, Myanmar'daki cunta yönetimini baskıcı politikalarını son vermeye davet etti.

  Guterres, "Tutukluları serbest bırakın. Şiddete son verin. İnsan haklarına ve son seçimlerdeki insanların iradesine saygı gösterin." dedi.

  YAPTIRIM ÇAĞRILARINA DESTEK

  Guterres, İnsan Hakları Konseyi'nin 12 Şubat'taki “Myanmar'a yönelik silah ambargosu ve seyahat yasağı kararı alınsın.” çağrısını memnuniyetle karşıladığını, Myanmar halkının demokrasi, barış, insan hakları ve hukukun üstünlüğü arayışlarına verdiği desteği ifade etti.

  Guterres ten Myanmar daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin #1

  'ETNİK TEMİZLİK' VURGUSU

  Myanmar'da demokrasinin acımasız bir güçle baltalandığını vurgulayan Guterres, 'hesap verilebilirlik' ilkesi göz ardı edilerek Arakanlıların da bulunduğu azınlıklara yönelik ‘etnik temizlik’ dahil ciddi ihlaller olduğunu söyledi.

  Guterres ten Myanmar daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin #2

  “YENİ BİR ŞEY DEĞİL”

  Guterres, ırkçılık, antisemitizm, Müslüman karşıtlığı, azınlıklara yönelik şiddet, homofobi, yabancı düşmanlığı ve kadın düşmanlığını körüklemenin yeni bir şey olmadığına dikkati çekti.

  Aşırılık yanlısı hareketlerin birçok ülkede bir numaralı iç güvenlik tehdidi olduğunu vurguladı.

  Ayrıca Guterres, söz konusu nefret gruplarının sorumluluk pozisyonundaki  insanlar tarafından da alkışlandığını belirtti.

  Guterres ten Myanmar daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin #3

  MYANMAR’DA ASKERİ DARBE

  Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

  İKTİDAR ÜYELERİ GÖZALTINDA

  Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

  Guterres ten Myanmar daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin #4

  DARBEYE ULUSLARARASI TEPKİ

  BM ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başında gelmişti.

  ABD, Myanmar'a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

  HALK MEYDANLARA İNDİ

  Halk, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlarken polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuş, ordu bazı kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

  Gözaltına alınan üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürerken Suu Çii, 1 Mart'taki duruşmaya kadar gözaltında tutulacak.

  Guterres ten Myanmar daki cuntaya çağrı: Halkın iradesine saygı gösterin #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir