Petrol
95.69
0.81%
Euro
18.2879
0.26%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.025
0.20%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
426.693
3.03%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Hollanda'dan Türk siyasetçilere 24 Haziran yasağı

  Hollanda basınına göre, Başbakan Mark Rutte, Türkiye'nin seçim kampanyalarını yasaklayacak bir düzenleme hazırlanması için harekete geçti
  • Haber Merkezi
  • 14.05.2018 - 08:42
  Hollanda'dan Türk siyasetçilere 24 Haziran yasağı

  Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, Amsterdam yönetiminin uyguladığı düşmanca siyaset nedeniyle artıyor. Bakana müdahale krizi, Ermeni olayları ile yükselen tansiyon, 24 Haziran seçimleri öncesi yapılacak olan ziyaret öncesi yine artacak gibi görünüyor.

  Hollanda dan Türk siyasetçilere 24 Haziran yasağı #1

  Hollanda'da hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti, Türk siyasetçilerin ülkede seçim kampanyası yapmasının resmi olarak yasaklanması çağrısında bulundu. Yerel basında yer alan haberlere göre Başbakan Mark Rutte, seçim kampanyalarını yasaklayacak düzenleme için harekete geçti.

  Hollanda dan Türk siyasetçilere 24 Haziran yasağı #2

  MİTİNG YASAĞI

  24 Haziran erken seçimlerinin tarihi belli olduktan sonra uluslararası kamuoyunda, “Türk siyasetçiler ülkemizde miting yapacak mı” tartışması başlamış, Hollanda, Almanya ve Avusturya herhangi bir mitinge izin vermeyeceklerini ilan etmişlerdi.

  Hollanda’da Başbakan  Rutte’nin mensubu olduğu hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD), Türk siyasetçilerin ülkede kampanya yapmasının resmi olarak yasaklanmasını istedi. VVD’nin bu önerisine koalisyonu oluşturan diğer partilerin de sıcak baktığı belirtiliyor.

  HÜKÜMET ORTAKLARINDAN DESTEK

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 24 Haziran’da yapılacak erken genel seçim öncesi Türk hükümet üyelerinin ülkesinde seçim mitingi yapmalarını istemediklerini açıklamıştı. Rutte’nin partisi, bu açıklamanın ardından Türk politikacıların seçim propagandalarını yasaklayacak düzenleme için harekete geçti.

  Hollanda dan Türk siyasetçilere 24 Haziran yasağı #3

  VVD Milletvekili Bente Becker, Hollanda’da kampanya yapmak isteyen Türk politikacıların toplumda huzursuzluk yarattığını söyledi. Telegraaf gazetesinin haberine göre Becker, seçim kampanyaları ile Türkiye’deki gerilim ve çatışmaların Hollanda’ya ithal edildiğini savundu. İktidar partisi milletvekili, Türkiye’den gelen politikacıların kampanya yapmasının yasal olarak engellenemediğine dikkati çekti.Becker, bu nedenle hükümetten, Almanya’da olduğu gibi, Türk siyasetçilerin seçim kampanyası yapmasını yasaklayan bir düzenleme yapmasını istedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir