Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.188
-2.06%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C
  İngiltere'de erken seçim reddedildi

  İngiltere'de erken seçim reddedildi

  Boris Johnson'ın erken seçim önerisi, İngiltere Parlamentosu'ndan geçemedi.
  • AA
  • 28.10.2019 - 22:06

  İngiltere'de hükümetin, aralıkta erken seçime gidilmesi için verdiği önerge, parlamentoda yeterli desteği bulamadı.

  434 OYLUK NİTELİKLİ ÇOĞUNLUĞA ULAŞILMASI GEREKİYOR

  Parlamento'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda bu akşam yapılan oylamada, hükümetin ülkeyi erken genel seçime gitmesi için verdiği önergeye; 70 milletvekili "hayır," 299 milletvekili ise "evet" oyu verdi. Oylamada seçim için gerekli çoğunluğa ulaşılamadı. İngiliz hukukuna göre, erken seçim kararı alınabilmesi için 650 sandalyeli Avam Kamarası'nda milletvekillerinin 3'te 2'sinin desteğini alarak, 434 oyluk nitelikli çoğunluğa ulaşılması gerekiyordu.

  MUHALEFET JOHNSON'A GÜVENMİYOR

  Ana muhalefetteki İşçi Partisi başta olmak üzere bazı muhalefet partileri, oylamaya katılmadı. Önergede, erken seçim için resmi bir tarih belirtilmemiş olması, muhalefet partilerinin ret oyu vermesinde veya oylamayı boykot etmesinde en önemli gerekçeyi oluşturdu. Başbakan Boris Johnson, seçim tarihi olarak 12 Aralık'ı işaret etse de Johnson'a güvenmeyen ve kararın alınmasının ardından seçim tarihi değiştirmesinden kaygılanan muhalefet, tarihin önergede yer almasında ısrar ediyor.

  MUHALEFET BREXİT KONUSUNDA GÜVENCE İSTİYOR

  Johnson'ın fiili durum yaratarak ülkeyi AB'den anlaşmasız ayırmasından veya AB ile vardığı Brexit anlaşmasını Parlamento'dan geçirmeyi bir kez daha denemesinden de endişe eden muhalefet partileri, Brexit tarihinin ertelenmesini güvenceye almadan, erken seçime gitmeyi kabul etmiyor.

  İngiltere de erken seçim reddedildi #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir