Petrol
86.03
2.55%
Euro
19.3695
0.58%
Dolar
18.6417
0.08%
Altın
1.05
0.81%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
313.198
1.56%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C

  İran, Esed'i devirecek

  Suriye'deki Şii varlığına dönük yapılan araştırmada 70 bin İran destekli Şii milisin Suriye cephesinde savaştığı ortaya çıktı.
  • Detay Haber
  • 25.06.2016 - 05:59
  İran, Esed'i devirecek

  İran, Esed i devirecek #1

  Suriye merkezli araştırma şirketlerinden ''Jusoor For Studies'' konu ile ilgili 3 ay süren araştırma raporunu yayınladı.

  Yenişafak'ta yer alan habere göre; Raporda Halep Dera ve Şam bölgelerinde Esed'in kara gücünün yüzde altmıştan fazlasının Şiilerden oluştuğu bilgisi yer alıyor.

  İnfografik harita eşliğinde yayınlanan verilerde Şii gruplarla ilgili detaylı bilgiler bulunuyor. Sahada savaşan milislerin ülke ve grup dağılımında 20'şer bin kişilik Afgan ''Fatımiler'' ve Iraklı Şiiler çoğunluk arz ederken ardından Lübnan Hizbullahı ve İran devrim Muhafızları geliyor.

  ŞİİLERİN MERKEZİ ŞAM

  Yaklaşık üç aylık bir araştırma sonucu yayımlanan rapora dair Yeni Şafak'a konuşan ''Jusoor For Studies'' Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhammed Nihat, Şii güçlerin ana merkezi Şam'da bulunuyor,Şam Hava Limanı bölgesinde bulunan ana merkez Makar Zucaci'ye ek olarak Şiilere ait 12 farklı askeri üssün daha bulunduğunu söyledi.

  ŞİİLER DARBE HAZIRLIĞINDA

  Irak'tan sonra Suriye, Yemen ve Bahreyn'e dönük İran'ın Şiirleştirme projesi olduğunu belirten Muhammed Nihat, ''Şu an ülkemiz İran destekli Şiilerin işgali altındadır, Esed güçlerine eşit sayıda Şii milis Suriye'de savaşın aktif gücü oldu ancak temel hedefleri Baas rejimini devirerek Şii devlet yapısını egemen kılmaktır'' şeklinde konuştu.

  Nihat bu endişenin rejim kanadında sivil asker birçok yetkili şahıs tarafından da dile getirildiğini ifade etti.

  SAHADAN BİLGİ TOPLANDI

  İran merkezli kaynaklar başta olmak üzere Suriye'de sahada faal tarafların verileri ışığında raporun şekillendiğini vurgulayan "Jusoor For Studies'' Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhammed Nihat, ''uzun soluklu bir araştırma sonucu ortaya çıkan mevcut dosya Suriye'deki Şii varlığına dair bugüne kadar yayınlanmış en önemli kaynak özelliği taşımaktadır'' dedi.


  Görüş Bildir