Euro
10.021
0.49%
Dolar
8.5067
0.95%
Altın
480.8
-1.08%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
405.680
-0.10%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  İran'da ölümü bekleyen kadın mahkumlar

  İran'da ölümü bekleyen kadın mahkumlar

  Fotoğrafçı Sadegh Souri, İran'ın kadın hapishanelerine girerek idam koğuşlarını görüntüledi.
  • Haber Merkezi
  • 29.01.2016 - 09:03

  Kadınlar hapishanesinde kimisi idam sırasını bekliyor, kimisi bebeğini büyütüyor kimi de oldukça zor şartlarda sadece hayatta kalabilmek adına savaş veriyor.

  İran'da 9 yaşından itibaren kız çocukları kanun önünde suçlu sayılabiliyor ve idamla cezalandırılabiliyor. Fotoğrafçı Sadegh Souri'nin kamerasından çıkanlar o genç kadınların hatta kız çocuklarının yaşam savaşını yakından anlatıyor.

  HAPİSHANELER KİRLİ VE BAKIMSIZ

  Hapishaneler bir insanın yaşamasına izin veremeyecek kadar kirli ve bakımsız, kadınlar bebeklerini besleyebilmek, kendi karınlarını doyurabilmek için saatlerce yemek sırası bekliyor. Bazen günün sonunda yemeklerini alabiliyor.

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #1

  ABİLERİ İDAMINI İSTEDİ

  Hatta bir kısmı henüz 9 yaşında... Genç mahkumların arasında birini öldüren, uyuşturucu kullanan, hırsızlık yapan da var. Onlardan biri 17 yaşındaki Masha... Onun hikayesi oldukça ilginç. Masha aşık olup evlenmek isteğinde babası bu evliliğe karşı çıktı. Bir gün babasıyla tartışan genç kız mutfak bıçağı ile babasını öldürdü. Masha'nın abileri genç kızın idamla cezalandırılmasını ya da babalarının öldüğü şekilde ölüdürülmesini mahkemeden talep etti.

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #2

  BEBEKLER KOĞUŞTA BÜYÜYOR

  İran'da hamile ya da yeni doğan bebeği olan kadın mahkumlar bebekleri 2 yaşına gelene kadar onlara hapishanede bakıyor. 14 yaşındaki evlendirilen ve 2 çocuğu olan Zahra da onlardan biri. Zahra şimdi 17 yaşında. Bir kadının cep telefonunu çaldığı için hapishanede. Genç kadın daha önce 3 kez aynı suçla hapse girmiş.

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #3

  SİLAHLI SOYGUNUN KARŞILIĞI İDAM CEZASI

  15 yaşındaki Shaqayeq ise Tahran'daki zincir mağazalardan birinde silahlı soygun yapmak suçundan yaklaşık 1 yıldır hapiste. Ancak işin en korkunç yanı genç kızın 18'ine basınca idam edilecek olması. Silahlı soygunun karşılığı idam cezası. Bu arada İran'da geçen yıl 1 Ocak ile 1 Kasım tarihleri arasında 830 kişi idam cezası aldı.

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #4

  TECAVÜZE UĞRADIĞI İÇİN HAPİSTE

  13 yaşındaki Khatereh polis tarafından yerde bilincini kaybetmiş bir şekilde bulunduğunda toplu tecavüze uğramıştı. Küçük kız, tedavi gördükten sonra Suçlu Çocuklar İyileşitirme Merkezi'ne transfer edildi. Toplu tecavüze uğrayan zavallı kızın suçu bilinmiyor.

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #5

  BİR SAAT BAHÇE İZNİ

  Kızların hapishanedeki günlük hayatları sabah bir saat bahçeye çıkma izni, saatlerce yemek sırasında beklemekle geçiyor. Ancak her gün koğuşlara gelen bir din adamının yönlendirmesiyle Allah'a onları affetmeleri için dua edip namaz kılıyorlar. Ayrıca din adamı onlara iyi birer kız olmanın yollarını öğretiyor.

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #6

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #7

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #8

  İran da ölümü bekleyen kadın mahkumlar #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir