Euro
10.4122
0.99%
Dolar
8.7131
0.85%
Altın
498.43
0.85%
Borsa
1.411
0.6%
Bitcoin
294.309
1.15%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İran'dan ikinci dil Rusça olsun önerisi

  İran'da ikinci dil öğrenimi olarak okullarda Rusça'nın öğretilmesi teklifi ülkeyi karıştırdı.
  • AA
  • 20.04.2018 - 23:49
  İran'dan ikinci dil Rusça olsun önerisi

  Moskova'yı ziyaret eden İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Muhammed Bethai, Rusya’ya Farsça ve Rusça'nın karşılıklı olarak iki ülkedeki okullarda "ikinci dil" olarak öğretilmesi teklifinde bulundu.

  "İRAN İNGİLİZCE'NİN TEKELİNİ KIRMAYI HEDEFLİYOR"

  Görüşmede, Nikonov'a Farsça ve Rusça'nın karşılıklı olarak iki ülkedeki okullarda ikinci dil olarak öğretilmesi teklifinde bulunan Bethai, bu teklifi Rusya Eğitim Bakanı ile de paylaştığını söyledi.

  Bethai, "İran hükümeti, ikinci dil olarak İngilizce'nin tekelini kırmayı ve diğer dilleri özellikle de Rusça'yı ülkede yaygınlaştırmayı hedefliyor." dedi.

  Duma Meclisi Bilim ve Eğitim Komitesi Başkanı Nikonov'un da ülkesinin teklife olumlu baktığını belirterek, bazı Rus eğitim merkezlerinde ikinci bir dil olarak öğretilen Çin diliyle birlikte Farsça öğretiminin de planlandığını ifade etti.

  İRAN TÜRKLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

  İran'ın, Rusya’ya Farsça ve Rusça'nın karşılıklı olarak iki ülkedeki okullarda "ikinci dil" olarak öğretilmesi teklifinde bulunması, uzun yıllardır Türkçe'nin ikinci dil olarak öğretilmesini talep eden İranlı Türklerin tepkisine neden oldu.

  İran'ın 80 milyonluk nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan İranlı Türkler, hükümetin Türkçe yerine okullarda Rusça öğretme teklifine sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir