Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
305.080
-2.61%
21ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 21 C

  İsrail'de güven oylaması tarihi henüz açıklanmadı

  Meclis Başkanı Levin'in tavrı, Başbakan Netanyahu'ya zaman kazandırma taktiği olarak yorumlandı.
  • AA
  • 07.06.2021 - 17:24
  • Güncelleme : 07.06.2021 - 17:29
  İsrail'de güven oylaması tarihi henüz açıklanmadı

  İsrail Meclis Başkanı Yariv Levin, muhalefet partilerinin üzerinde anlaştığı yeni koalisyon hükümetinin güven oylaması için tarih vermekten kaçınıyor.

  Levin, Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunda yaptığı konuşmada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun rakibi Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid'in koalisyonu kuracak sayıya ulaştığını resmi olarak ilan etti.

  TARİH VERMEDİ

  Netanyahu'nun partisi Likud milletvekili olan Levin, beklenildiği gibi Lapid'in liderliğinde kurulacak koalisyon hükümeti için Meclis'te güven oylamasının hangi tarihte yapılacağına ilişkin ise bilgi vermedi.

  "Yemin oylamasının ne zaman yapılacağına ilişkin açıklama daha sonra yapılacak." ifadesini kullanan Levin'in, oylama için kesin bir tarih belirtmemesi dikkati çekti.

  İsrail de güven oylaması tarihi henüz açıklanmadı #1

  "NETANYAHU'YA ZAMAN KAZANDIRMA ÇABALARI"

  İsrail yasalarına göre, Meclis Başkanı'nın koalisyonun kurulduğuna yönelik açıklamasının ardından güven oyu oylamasının en geç 7 gün içinde yapılması gerekiyor.

  Yerel basında çıkan haberlerde, Levin'in kesin bir tarih vermeyerek Netanyahu ve ekibine kurulacak koalisyonu önlemek için zaman kazandırmaya çalıştığı yorumları yapıldı.

  İSRAİL'DE HÜKÜMET KURMA SÜRECİ

  İsrail'de 23 Mart'ta yapılan seçimin ardından Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon hükümetini kurmak için Başbakan Netanyahu'yu görevlendirmişti.

  Netanyahu, 4 Mayıs'ta koalisyon hükümetini kuracak yeterli desteği bulamadığı için Rivlin'e görevi iade etmişti.

  Bunun üzerine Rivlin, 5 Mayıs'ta koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'nun rakibi Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid'e vermişti.

  İsrail de güven oylaması tarihi henüz açıklanmadı #2

  KOALİSYON, NETANYAHU'YU KOLTUĞUNDAN EDECEK

  Lapid, 2 Haziran'da 7 muhalif partiyle koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmıştı.

  Netanyahu’yu koltuğunda edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için 120 sandalyeli Mecliste 61 milletvekilinin güven oyunu alması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir