Petrol
111.07
-0.50%
Euro
17.575
0.55%
Dolar
16.8213
0.40%
Altın
977.64
0.16%
Borsa
2472
1.17%
Bitcoin
327.532
1.70%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  İsveç'te başörtüsü yasağına uymayan müdüre ölüm tehdidi

  Skone bölgesindeki Skurup ilçesinde başörtüsü yasağını uygulamayan okul müdürü, nefret yorumlarının hedefi oldu. Müdür, ölümle tehdit edildiğini söyledi.
  • AA
  • 18.02.2020 - 14:11
  İsveç'te başörtüsü yasağına uymayan müdüre ölüm tehdidi

  Avrupa'da İslamofobi gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. Bunun son örneği İsveç'te yaşandı.

  Skone bölgesindeki Skurup ilçesinde belediye tarafından getirilen okullarda başörtü yasağını uygulamayan Prastamosse Okulu'nun Müdürü Mattias Liedholm, ölüm tehditleri aldığını söyledi.

  Skurup Belediye Meclisi tarafından 3 ay önce 13 yaşından küçük öğrencilere başörtüsü yasağı getirilmiş, ilçede bulunan Prastamosse Okulu'nun Müdürü Mattias Liedholm, "yasağı tanımadığını ve kendi okulunda bunu uygulamayacağını" açıklamıştı.

  İsveç te başörtüsü yasağına uymayan müdüre ölüm tehdidi #1

  BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINI DİNLEMEYEN MÜDÜRE ÖLÜM TEHDİDİ

  İsveç resmi haber ajansı TT'ye açıklamalarda bulunan Liedholm, başörtüsü yasağını okulda uygulamamasından dolayı sosyal medyada nefret yorumları ile linç edildiğini ve ölüm tehditleri aldığını belirtti.

  Okulu telefonla arayan bir kişi tarafından ölümle tehdit edildiğini ifade eden Liedholm, ''Bu kişi kararımdan dolayı başta ben olmak üzere okuldaki herkesi öldüreceğini bağırarak söyledi. Evime hoş olmayan mektuplar ve kartpostallar geldi.'' dedi.

  İsveç te başörtüsü yasağına uymayan müdüre ölüm tehdidi #2

  YASAKTAN SONRA BAŞÖRTÜSÜ TAKANLARIN SAYISINDA ARTIŞ

  Okulunda 600 öğrenci bulunduğunu vurgulayan Liedholm, yasaktan önce sadece 5 kız öğrencinin başörtüsü taktığını, yasaktan sonra ise bu sayının yüzde 400 artığını belirtti. Liedholm, konuştuğu başörtülü öğrencilerin "Bu tercihi gurur duyarak ve isteyerek yaptıklarını" dile getirdiklerini aktardı.

  Öte yandan İsveç Ulusal Eğitim Dairesinden yapılan açıklamada, okullarda başörtüsü yasağının din ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği ve uygulanmayacağı bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir