İsveç'te PKK'nın sözde sorumlusu ata tecavüz ederken yakalandı
AA & Ensonhaber

Avrupa'nın steril ülkesi İsveç'i sallayan skandal...

Terör örgütü PKK'nın İsveç'teki yapılanmasında da görev alan Senanik Öner, Helsingborg kenti yakınlarındaki bir ahırda atlara cinsel istismarda bulunurken çevredekiler tarafından fark edildi.

İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekiplerine de bıçakla saldıran Öner tutuklandı.

İlk denemelerinde kaçmayı başardı

Helsingborg Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Öner'in atlara cinsel istismarda bulunmasının 24 Şubat'ta ahır sahibinin güvenlik kameralarından şüpheli birini fark etmesi üzerine ortaya çıktığı belirtildi.

Ahırdaki güvenlik kamerası kayıtları incelendiğinde Öner'in bağladığı bir ata cinsel istismarda bulunduğunun anlaşıldığı aktarılan iddianamede atların sahibinin ahıra geldiği sırada Öner'in kaçtığı ifade edildi.

İddianamede ertesi gün bir poşet havuçla tekrar ahıra girmek isteyen Öner'in bir kadın çalışan tarafından fark edilince kaçtığı fakat ısrarını sürdürerek 28 Şubat'ta havuç, eldiven, bağ ve sandalye gibi malzemelerle daha hazırlıklı şekilde geri geldiği aktarıldı.

Suçüstü yakalandı

Bu kez de çevredekiler tarafından fark edilen Öner'in ihbar edilince polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandığı kaydedildi.

İddianamede teslim olmasını isteyen polislere bıçakla saldıran Öner'in kısa süren arbedenin ardından etkisiz hale getirilerek gözaltına alındığı belirtildi.

Tutuklanan ve savcılık tarafından ata cinsel istismar ve polise bıçaklı saldırıyla suçlanan Öner'in sığınma başvurusunda bulunduğu İsveç'ten 10 yıl ülkeye geri girememesi şartıyla sınır dışı edilmesi de isteniyor.

İsveç basınına göre Öner, hakkındaki mevcut suçlamalardan 30 yıl hapis cezası alabilir.

Cezasının onaylanması aşamasında yurt dışına kaçmış

Öte yandan Türkiye tarafından terör örgütü üyeliğinden aranan Senanik Öner'in BDP'den Mardin'in Kızıltepe ilçesinde belediye başkan yardımcısıyken gözaltına alındığı ve örgüt yöneticiliğinden yargılandığı davada aldığı cezanın onaylanması aşamasında yurt dışına kaçtığı belirtiliyor.