Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
585.013
-0.44%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 7 C

  İtalya'da yeniden sıkı karantina uygulanmayacak

  Sağlık Bakanı Speranza, bütünüyle sıkı karantinaya dönmelerini gerektiren bir durumun olmadığını kaydetti.
  • AA
  • 23.08.2020 - 16:46
  İtalya'da yeniden sıkı karantina uygulanmayacak

  Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya'da, sert önlemlerin geri getirilmesi düşünülmüyor.

  İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, koronavirüs salgını dolayısıyla ülkelerinde yeniden herkesin evlerine kapandığı, seyahat kısıtlamalarının olduğu sıkı karantina tedbirlerini gerektirecek bir durum olmadığını belirtti.

  Bakan Speranza, ülkenin ana akım gazetelerinden La Stampa ve La Repubblica gazetelerine verdiği ortak demeçte, son günlerde artış trendinde olan günlük yeni vakalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  "SIKI KARANTİNA GEREKTİREN DURUMDA DEĞİLİZ"

  Mayıs ayından sonra ülkede dün ilk kez günlük yeni vaka sayısının 1000'i aşmasına ilişkin endişe edilecek bir durumun olmadığını ifade eden Bakan Speranza, "İtalya, yeniden bütünüyle sıkı karantina ve bölgeler arasında seyahati kısıtlama gerektiren bir durumda değil." dedi.

  Speranza, şu anki durumun, salgının ilk aşamasındaki durumdan farklı olduğunu, halihazırda yoğun bakım ünitelerinin dolup taşma gibi bir risk taşımadığını dile getirdi.

  İtalya da yeniden sıkı karantina uygulanmayacak #1

  VAKALARDAKİ YAŞ ORTALAMASI GERİLEDİ

  Bakan, yeni vakalardaki yaş ortalamasının 30-32'ye kadar gerilediğini ancak, bunun ulusal sağlık sistemleri üzerindeki etkilerinin daha küçük olduğunu, birçoğunun tedaviye gerek kalmadan bunu atlattığını belirtti.

  Speranza, hastalığın yaşlılara bulaşmaması hususunda gençlere büyük sorumluluk düştüğünü de aktardı.

  İtalyan Bakan, Fransa ve İspanya'nın yeni kısıtlayıcı önlemlere başvurmadan durumu kontrol altında tuttuğuna dikkati çekerek, İtalya’nın dörtte bir enfeksiyon oranıyla topyekun karantina gibi bir önleme ihtiyacı olmadığını ifade etti.

  İtalyan hastadan koronavirüs gerçekleri ViDEO

  İTALYA'DA KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

  Speranza, İtalya'nın içinde bulunduğu mevcut aşamada el yıkama, maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi bireysel davranışların büyük önem taşıdığını vurguladı.

  İtalya'da dün açıklanan son verilere göre, 24 saatte 1071 kişiye koronavirüs teşhisi konulurken, 21 Şubat'tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 430 oldu.


  Görüş Bildir