İtalya’dan Çözüm Süreci'ne destek kararı

italya

Senato’da dün, sağ ve sol partilerden bir grup senatörün, arasında "bölücü terör örgütü PKK’nın, AB Terör Örgütü Listesi’nden çıkarılması” önerisinin de bulunduğu IŞİD’e karşı mücadele eden Kürt gruplara yönelik sunduğu öneriler görüşüldü.

Senato’nun internet sitesinde görüşmeye ilişkin yayınlanan bilgilerde, IŞİD’in genişlemesinin jeopolitikte bölgenin istikrarı açısından ciddi tehdit oluşturduğu buna karşı mücadelede, Kürt grupların önemli bir muhalefet kolunu temsil ettiği ifade edildi.

En soldan sağ yelpazeye kadar çeşitli siyasi parti gruplarının önerilerinin, hükümetin müdahalesiyle tek bir öneri altında gözden geçirilerek sunulduğu görüşmelerin sonunda Senato, Matteo Renzi başbakanlığındaki hükümete, "Ankara hükümetinin yürüttüğü Çözüm Süreci'nin olumlu şekilde ilerlemesini AB aracılığıyla teşvik etmeyi ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı göstererek, Kürtlerin siyasi özerklik talebinin desteklenmesi" yönünde görüş bildiren metni kabul etti.

Senato’nun kabul ettiği metnin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Grup önerileri üzerindeki görüşmelerde, IŞİD’e yönelik hava saldırılarının da önemli oranda etkinlik gösterdiği belirtildi.