Euro
10.3844
0.07%
Dolar
8.8806
0.12%
Altın
496.69
0.48%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
372.106
-1.53%
17ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 17 C

  ITC'den Kerkük'te "Türkmen Koruma Birlikleri"

  Irak Türkmen Cephesi (ITC), Kerkük kentindeki güvenliğin sağlanması için "Türkmen Koruma Birlikleri" isimli birliğin kurulacağını belirtti.
  • AA
  • 27.09.2017 - 17:22
  ITC'den Kerkük'te 'Türkmen Koruma Birlikleri'

  ITC Başkanı Erşet Salihi, dün gece kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin roketatarlı saldırısına uğrayan ITC bünyesindeki Türkmen Esnaflar Birliği'ne getçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, "Kerkük polisinin kent güvenliğini sağlamakta yetersiz kalmasından dolayı Türkmen mahalleleri ve ITC bürolarının hemen hergün saldırılara maruz kaldığını" söyledi.

  ITC den Kerkük te 'Türkmen Koruma Birlikleri' #1

  Saldırıların özellikle gayrimeşru referandum sonrasında arttığına işaret eden Salihi, "Türkmen mahalleleri ve ITC bürolarının korunması için Türkmen Koruma Birlikleri oluşturulacak." dedi.

  "BAĞDAT DIŞINDA BİRYERDEN TAKVİYE İSTEMİYORUZ"

  Merkezi hükümete bağlı bir kent durumundaki "Kerkük'ü koruma sorumluluğunun Bağdat'ta" olduğunu vurgulayan Salihi, ''Kerkük'e, Bağdat'ın dışında hiçbir yerden takviye güç gelmesini istemiyoruz. Buraya gelen güçler kentte sorun yaratıyor.'' diye konuştu.

  ITC den Kerkük te 'Türkmen Koruma Birlikleri' #2

  Bağdat yönetiminin Kerkük'te zayıflamasından dolayı kentte PKK gibi terör örgütü unsurlarının artmaya başladığına dikkati çeken Salihi, "ITC ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında her ne kadar siyasi anlamda anlaşmazlık olsa da Kerkük'te nüfuz çoğunluğu olan KYB'nin, kentteki PKK varlığına son verme imkânı olduğuna inandıklarını" ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir