Euro
11.1374
1%
Dolar
9.5245
0.47%
Altın
552.32
0.79%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
588.502
4.41%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Joe Biden: Meteor, ekonomimize çarpmak üzere

  Borç limiti konusunda Biden'dan, Cumhuriyetçilere suçlama geldi. Biden, "Bir meteor, ekonomimize çarpmak üzere yolda. Demokratlar onu durdurmak için hazır" dedi.
  • AA
  • 05.10.2021 - 09:12
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 09:39
  Joe Biden: Meteor, ekonomimize çarpmak üzere

  ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada ülke ekonomisine ilişkin konuştu.

  Biden, borç limitini yükseltmenin eski borçların ödenmesiyle ilgili olduğunu, planlanan yeni harcamalarla ilgili olmadığını vurguladı.

  "CUMHURİYETÇİLERİN TAVRI TEHLİKELİ"

  Borç limitinin yükseltilmesi konusunda Cumhuriyetçilerin "umursamaz ve tehlikeli" bir tavır içinde olduğuna dikkati çeken Biden, borç limitinin yükseltilmemesi halinde doların rezerv para birimi statüsünün tehdit altına girebileceği konusunda uyardı.

  Joe Biden, borç limitinin artırılmasının, genellikle iki partinin de desteğiyle yapıldığını ve öyle olması gerektiğini ifade etti.

  "BİR METEOR EKONOMİMİZE ÇARPACAK"

  Cumhuriyetçilerden, Demokratların borç limitini askıya alma çabalarını engellemeyi bırakmasını isteyen Biden, "Bir meteor ekonomimize çarpmak üzere. Demokratlar onu durdurmak için her şeyi yapmaya hazırlar. Cumhuriyetçiler sadece işimizi yapmamıza izin vermeliler." diye konuştu.

  Biden, ABD'nin borcunun limitini aşmamasını garanti edip edemeyeceğine yönelik soru üzerine ise "Hayır, yapamam." yanıtını verdi.

  Joe Biden: Meteor, ekonomimize çarpmak üzere #1

  BORÇ LİMİTİ KRİZİ

  ABD'de federal hükümet, tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

  Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor.

  SÜRE 1 AĞUSTOS'TA DOLDU

  Teknik olarak borç limiti için belirlenen süre 1 Ağustos'ta dolarken, ABD Hazine Bakanlığı, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için "olağanüstü önlemler" almaya başlamıştı.

  Borç limitinin artırılması veya askıya alınması için Kongre'ye defalarca çağrıda bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son olarak Kongre'nin 18 Ekim'e kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine'nin olağanüstü önlemlerinin tükeneceğini belirtmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir