Dolar
8.1693
1.0626%
Euro
9.6704
1.2374%
Altın
1909.96
0.4105%
Borsa
1152.63
0.7147%
G. Altın
501.289
1.3847%
Bitcoin
111246.08
4.9544%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C
  John Kerry Almanya'da Federal Liyakat Nişanı aldı

  John Kerry Almanya'da Federal Liyakat Nişanı aldı

  ABD Dışişleri Bakanı John F. Kerry'ye Federal Almanya Liyakat Nişanı verildi.
  • AA
  • 06.12.2016 - 01:59

  Almanya Dışişleri Bakanlığında düzenlenen törende Kerry'e Liyakat Nişanı'nı Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier taktı.

  Steinmeier yaptığı konuşmada, övgüde bulunduğu Kerry için, "dirayetli, alçak gönüllü ve demokrasi inancına sahip bir insan" ifadelerini kullandı.

  Steinmeier, Kerry'nin Fransa Bisiklet Turu sırasında kaza geçirmesine rağmen diplomatik çabalarını hastanede bile sürdürerek İran ile tarihi bir anlaşma sağladığını belirterek, "John Kerry, tanıdığım en dirayetli diplomat." dedi.

  Kerry'nin bir diplomat çocuğu olarak ailesi ile birlikte geçmişte bir süre bölünmüş olan Berlin'in batısında yaşadığını hatırlatan Steinmeier, "Senin özelliklerin diyaloğa hazır olmak, alçak gönüllülük ve demokrasi inancın. Şimdi bunlara ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

  2. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'nın yeniden imarı için öngörülen Marshall Planı'nın da sadece Amerikalıların bir cömertliği olmadığını, aynı zamanda siyasi alanda ileri görüşlülüğün ve siyasi izanın en büyük örneklerinden birini oluşturduğunu ifade eden Steinmeier, söz konusu planın, suçlulardan intikam almak yerine uzun vadeli ve geniş çaplı bir yenileme sürecine yönelik olduğunu kaydetti.

  ABD ile Almanya'nın her zaman aynı görüşleri paylaşmadığını, ancak görüş ayrılıklarını sağduyu temelinde ele aldıklarını ifade eden Steinmeier, iki ülke arasındaki ittifakın zorunlu olmadığını, "aydınlanmış demokrasilerin" birlikteliği olduğunu söyledi.

  Steinmeier, alçak gönüllülüğünden dolayı Kerry'nin, dünyanın en güçlü ülkesinin bile günümüzün sorunlarını tek başına çözemeyeceğini ve demokratik hükümetlerin de hatalar yapabileceğini bilen bir kişi olduğunu belirterek, "Şuna inanıyorum: Eğer demokrasiye olan inancın ve güvenin yeniden kazanılmasını istiyorsak, özeleştiri yapmaya da hazır olmalıyız." dedi.

  Kerry'nin, dünya çapında harcadığı diplomatik çabalardan ve tüm özelliklerinden dolayı liyakat nişanına layık görüldüğünü ifade eden Steinmeier bu özelliklere günümüzde çok daha fazla ihtiyaç olduğunu aktardı.

  John Kerry Almanya da Federal Liyakat Nişanı aldı #1

  KERRY'NİN KONUŞMASI

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry de bu ödülü almaktan onur duyduğunu söyledi.

  Ödülü dışişleri bakanlığında çalışanlar için de aldığını belirten Kerry, "olağanüstü bir diplomat" olarak nitelendirdiği Steinmeier’in elinden bu ödülü almanın kendisi için bir imtiyaz olduğunu ifade etti.

  Kerry, Almanya ve ABD'nin ittifakının iki ülkeye büyük avantajlar sağladığını belirtti.

  Suriye'deki savaşa da değinen Kerry, "Herkes, Suriye’deki savaşta askeri bir çözüm olmayacağını söylüyor ve bu gerçektir. Halep düşse bile bu savaşı sonlandıramaz. Rusya, Esed, İranlılar ve diğerlerinin bunu anlamaları lazım. Bu savaşın son bulması için aşılması gereken çok sayıda derin bölünmeler, çıkarlar ve ayrışmalar var." dedi.

  Almanya ve ABD’nin, DEAŞ ve şiddet kullanan her türlü aşırılığa karşı yan yana durduğunu belirten Kerry, bu savaşı kesinlikle kazanacaklarını kaydetti. Kerry, Irak'ta, DEAŞ'ın ele geçirdiği toprakların yüzde 55’inin geri alındığını belirtti.

  Ukrayna'nın doğusundaki krize de dikkati çeken ABD Dışişleri Bakanı, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve güvenliğine destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

  ABD'NİN ALMANYA'YI DİNLEME SKANDALI

  ABD'nin, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda üst düzey ismin telefonlarını dinlediği iddiaları, Rusya’ya iltica eden eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın basına sızdırdığı belgelere dayanıyor.

  Alman Der Spiegel dergisi, ABD'nin Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonunu 2002’den beri dinlediğini yazmıştı.

  KERRY: NSA BAZEN AŞIRIYA GİDİYOR

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) bazı dinleme ve izleme faaliyetlerinin "aşırıya kaçtığını" kabul etmişti. Kerry, ülkesi ile bazı müttefiklerinin arasını açan operasyonlarla ilgili açıklama yapan en üst düzey Amerikalı yetkili olmuştu.

  Snowden ise Merkel’in dinlenmesiyle ilgili soruşturmaya yardımcı olmak için Almanya’ya gitmek istiyor. Almanya Parlementosu da bu talebe sıcak bakıyor. Eski NSA çalışanı, perşembe günü Moskova'da Alman milletvekili Hans-Christian Stroebele'yle bir araya gelmişti.

  Fransız Le Monde gazetesi, NSA'nın Fransa'da 70 milyon 300 bin telefon görüşmesini kaydettiğini öne sürmüştü.

  Son olarak ise Amerikan Washington Post gazetesi, NSA’nın Yahoo ve Google gibi internet devlerinin ağları üzerinden izleme ve kaydetme yaparak kullanıcılara ait verileri kopyaladığını iddia etmişti.

  Görüş Bildir