Dolar
6.7939
0.3204%
Euro
7.4758
0.2144%
Altın
1718.4
0.5359%
Borsa
105836.87
0.8416%
G. Altın
375.311
0.7911%
Bitcoin
62168.52
-0.0593%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Kimlik bozukluğu yaşayan ABD'li kadın kendini kör etti

  Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu hastalığına sahip olan ABD'li Jewel Shuping, gözlerine kimyasal dökerek kendisini kör etti.
  • Haber Merkezi
  • 02.10.2015 - 10:04

  Kimlik bozukluğu yaşayan ABD'li kadın kendini kör etti

  Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu, kişilerin bedenlerindeki bazı bölümlerin kendilerine ait olmadığını, bütünlükleri dahilinde o bölüme yer olmadığını düşünmeleri anlamına geliyor.

  KÖR OLMA HAYALİ KURUYORDU

  Dailymail'in haberine göre; ABD'li 30 yaşındaki Jewel Shuping, çocukluğundan beri kör olmanın hayalini kuruyor. Hatta öyle ki 18 yaşındayken siyah güneş gözlüğü ve değnekle yürüyormuş sokaklarda.

  GÖZLERİNE KİMYASAL DETERJAN DÖKTÜ

  Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu olan Shuping, hayalini kurduğu hayata gözlerine kimyasal deterjan dökerek kavuştu. İnsanları şok eden bu karar, onu dünyada en çok mutlu eden şey oldu.

  "KÖR OLURSAM DAHA RAHAT HİSSEDEBİLECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORDUM"

  "Üç-dört yaşlarımdayken geceleri annem beni hep salonda yürürken bulurdu. Bu arada ben 6 yaşımdayken, eğer kör olursam kendimi daha rahat hissedebileceğimi düşünüyordum" diyen Shuping, "Küçükken güneşe uzun süre bakarsam, gözlerimin hasar görebileceğini söyleyen annemin ardından saatlerce güneşi izlerdim" diyor.

  21 YAŞINA KADAR BU FİKİRDEN VAZGEÇEMEDİ

  Hayat hikayesi ile insanları dehşete düşüren Shuping, sürekli kör bir insan gibi davrandığını, 21 yaşına gelene kadar bu fikri kafasından hiç çıkarmadığını söylüyor.

  RÜYASINI GERÇEĞE ÇEVİRECEK PSİKİYATRİSTİ BULDU

  Rüyasını gerçeğe çevirecek bir psikiyatrist arayışına girdiğini kaydeden Shuping, 2006 yılında ona yardım etmeyi kabul eden bir psikiyatrist bulduğunu ve ilk adımı attıklarını söylüyor.

  "SIVI GÖZLERİMDEN YANAKLARIMA İNİYORDU"

  Prosedürlerin ardından her iki gözüne de kimyasal damlattıklarını söyleyen Shuping, "Sıvı gözlerimden yanaklarıma iniyordu. Ve kimyasal derimi yakıyordu. Ama ben bütün acıyı göze almıştım. O acılar esnasında yakında kör olacağımı ve her şeyin yoluna gireceğini düşünüyordum" diyor.

  "SAĞLIK GÖREVLİLERİ TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTI"

  Hastaneye götürülen Shuping, "Sağlık görevlileri fikrime karşı çıkarak, görme yetimi kazanmam için tedaviye başladılar ama gözlerim tamamen hasar görmüştü." dedi.

  New York, Columbia Universitesi'nden klinik psikiyatrist Dr. Michael First, "Bu tip hastalıklarda tedavi çok nadirdir" diyor.

  AİLESİ EVLATLIKTAN REDDETTİ

  Shuping'in ailesi, bu olayın bir kaza olmadığını öğrendikten sonra onu evlatlıktan reddetti. Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu olan kişiler mutlaka bir uzmandan yardım almalı diyen Shuping, "Umarım bu hastalığın tedavisi bir gün bulunur" dedi.

  Görüş Bildir