Euro
10.0224
0.43%
Dolar
8.4561
0.61%
Altın
492.62
0.73%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
333.976
3.65%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 28 C
  Kırım referandumda Rusya dedi

  Kırım referandumda Rusya dedi

  Kırım'da referandum sona erdi. Sandık çıkış anketlerine göre oy kullananların yüzde 93'ü Rusya ile birleşmeye evet dedi.
  • 16.03.2014 - 20:09

  Kırım referandumda Rusya dedi #1

  Referandumda halka, "Rusya'ya bağlanmayı razı mısınız?" ve "1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?" soruları yöneltildi. Oy verme işlemi yerel saatle akşam 20.00'a kadar devam etti.

  Kırım referandumda Rusya dedi #2

  YÜZDE 93 RUSYA DEDİ

  23 ülkeden 135 gözlemci tarafından izlenen referandumda, 1 milyon 200 bin seçmen oy verdi. Sandık çıkış anketlerine göre halkın yüzde 93'ü Rusya ile birleşmeye evet dedi. Resmi sonuçların ise yarın açıklaması bekleniyor açıklanması bekleniyor.

  Kırım referandumda Rusya dedi #3

  Kırım referandumda Rusya dedi #4

  ABD VE AB SONUÇLARI TANIMAYACAK

  ABD ve birçok Avrupa ülkesi ise "referandumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve sonucunu tanımayacaklarını" açıklamıştı.

  USÜLSÜZLÜK İDDİALARI

  Seçim sandıklarının bulunduğu binalardaki oy verme işlemi sırasında düzensizlik gözlemlenirken, katılımcıların seçim listelerinde olup olmadığına dikkatlice bakılmadığı ileri sürüldü. Bu duruma yönelik ilk tepki ise Kırım Tatar Milli Meclisi Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlayev'den geldi. Smedlayev, özellikle Bahçesaray şehrine otobüslerle seçmenlerin getirildiğini belirterek, şehirdeki katılım oranının yükseltilmeye çalışıldığını söyledi. Öte yandan, referandum yapılırken başbakanlık ve parlamento binaları başta olmak üzere Akmescit'teki birçok devlet binasında Rusya bayraklarının asılı olması dikkati çekti.

  TATARLAR SANDIĞA GİTMEDİ

  Kırım Tatarları ise günler öncesinde açıkladıkları gibi referandumu boykot etti. Başkent Akmescit'te, ağırlıklı olarak Tatarların yaşadığı Çistinkaya mahallesindeki okulda kurulan sandıklarda, sadece bölgede yaşayan Ruslar ve Ukraynalılar oy kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir