Euro
10.3497
-0.46%
Dolar
8.696
-0.27%
Altın
499.51
0.48%
Borsa
1.414
0%
Bitcoin
325.920
-3.65%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip'in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip’in ölümünün ardından oğlu Galler Prensi Charles ile açılış törenine katıldı.
  • İHA
  • 11.05.2021 - 17:38
  • Güncelleme : 11.05.2021 - 18:09
  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip'in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi

  74 yıllık hayat arkadaşını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, İngiltere Parlamentosu’nun açılışını gerçekleştirerek bir konuşma yaptı.

  EŞİNİN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN İLK KEZ

  İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve oğlu Galler Prensi Charles, İngiltere Parlamentosu'nun açılış törenine katıldı. Eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in geçtiğimiz ay vefat etmesinin ardından ilk büyük kamu görevini gerçekleştiren Kraliçe Elizabeth, Parlamento’da açılış konuşmasını yaparak yeni dönemi başlattı. Covid-19 tedbirleri altında yapılan Parlamento Açılışı'nda hükümetin 1 yıllık programını okuyan Kraliçe, konuşmasını Lordlar Kamarası'nda parlamento üyeleri ve Avam Kamarası'na hitaben gerçekleştirdi.

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip'in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi VİDEO

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi #1

  "HÜKÜMET AŞILAMA KONUSUNDA BAŞARI ELDE EDECEKTİR"

  Kraliçe’nin konuşmasındaki önemli başlıklardan biri korona virüs (Covid-19) salgını oldu. İngiltere Başbakan’ı Boris Johnson’ın salgın sonrası izleyeceği yol haritasını açıklayan Kraliçe, “İngiltere hükümetinin önceliği salgından bir an önce kurtulmak ve ülkeyi eskisinden de güçlü ve sağlıklı bir refah seviyesine ulaştırmak. Bunu başarmak için hükümet, Birleşik Krallık’ın bütün bölgelerinde iş fırsatlarını arttırarak, ekonomiyi büyütmeye yönelik destekleri ve pandeminin kamu hizmetleri üzerindeki etkisini ele alacak. Hükümetin aşılama konusunda da başarı elde edeceğine inanıyorum” dedi.

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi #2

  YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

  Hükümetin demokrasi ve anayasayı güçlendireceğine ilişkin inancını dile getiren Kraliçe, “Bununla birlikte ifade özgürlüğünü korumak, yasama ve yürütme ile mahkemeler arasında güç dengesini sağlamak için mevzuat çıkartılacak. Kuzey İrlanda’daki hükümeti güçlendirmek ve geçmişin mirasını ele almak için önlemler alınacak. Yabancı devletlerin düşmanca faaliyeletine karşı yasal düzenlemeler yapılacak” ifadelerini kullandı.

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi #3

  "YOKSULLUĞUN AZALTILMASI İÇİN YARDIMDA BULUNULACAK"

  Birleşik Krallık’ın G7 zirvesine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kraliçe, “Salgından sonra daha sağlam bir ekonomik iyileşme sağlanması için küresel çalışmalara liderlik yapacağız. Körfez, Afrika ve Hint Pasifik bölgelerinde ticaret bağları genişletilecek. Hükümet, yoksulluğun azaltılması için yardımlarda bulunacak. Tüm dünyada insan hakları ile demokrasiyi korumak ve dünyanın dört bir yanında 40 milyon kız çocuğunu okula göndermek için çalışmalar yapılacak” sözlerini kaydetti.

  Kraliçe daha sonra, oğlu Prens Charles’ın yardımıyla İngiltere Parlamentosu’ndan ayrılarak, Buckingham Sarayı’na döndü.

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi #4
  KORONAVİRÜS GÖLGESİNDE AÇILIŞ

  İhtişamıyla bilinen Parlamento açılışı bu yıl sönük geçti. Westminster Sarayı'nın dışında ya da Buckingham Sarayı'nda askeri bando ya da Onur Muhafızları görevlendirilmezken, normalde 600 kişinin katıldığı açılış 108 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Katılımcılar, tören boyunca maskelerini çıkarmadı ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde oturdu.

  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip in ardından ilk kamu görevini gerçekleştirdi #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir