Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.679
2.34%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'ya gidiyor

  Rusya Devlet Başkanı Putin'in mektubunu alan Kuzey Kore lideri Rusya'ya seyahatini geciktirmeyecek.
  • Haber Merkezi
  • 09.09.2018 - 12:14
  • Güncelleme : 09.09.2018 - 13:04
  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'ya gidiyor

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya ya gidiyor #1

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a bir mektup yazdı. Bu mektubu ise Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko iletti.

  Pyeongyang’da Kuzey Kore lideri Kim'le bir araya gelen Matviyenko, "Kim, Rusya’yı ziyaret etme konusunda hazır ve istekli olduğunu doğruladı. Ziyareti geciktirmek istemediğini belirtti. Ziyaretin saati ve yeriyle ilgili çalışmalar diplomatik kanallar aracılığıyla artık başlayacak." dedi.

  İKİ ÜLKENİN YAKLAŞIMLARI BENZER

  Kim’in Putin'le görüşmesinin kendisi için çok önemli olduğunu söylediğini aktaran Matviyenko, "Kim, işbirliği stratejisi ve imkanlarının yanı sıra uluslar arası gündemdeki önemli konuları konuşmaları gerektiğini söyledi." diye konuştu.

  Öte yandan Matviyenko, Putin'in mektubunu Kim'e ilettiğini vurguladı ama mektubun içeriği hakkında bilgi vermedi. Matviyenko'nun aktardığına göre 1 saatten fazla süren görüşmede Kim, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorununun çözümü konusunda Rusya’nn çok önemli rol oynadığını, iki ülkenin yaklaşımlarının benzer olduğunu söyledi.

  "KİM, MOSKOVA İLE DOSTLUĞU SÜRDÜRECEK"

  Kim, ayrıca Rusya ile dostluk geleneğini sürdüreceğini ve iki Kore’nin birleşmesinden yana olduğunu kaydetti. Matviyenko, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması için teşvik edilmesi gerektiğini, ABD’nin yaptırımlarını artırmasının endişe verici olduğunu belirtti.

  DOĞU EKONOMİK FORUMU’NA KATILMAYACAK

  Bu arada Matviyenko, Kim’in yoğun programı nedeniyle 11-13 Eylül’de Rusya’da gerçekleşecek Doğu Ekomik Forumu’na çok istemesine rağmen yoğun programı nedeniyle katılamayacağını, ancak Pyeongyang’dan 7 kişilik bir heyetin geleceğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir