Petrol
92.86
0.56%
Euro
18.2577
0.07%
Dolar
17.9626
0.27%
Altın
1.025
0.36%
Borsa
2941
0.97%
Bitcoin
430.755
-0.70%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C
  Lozan'daki Suriye zirvesi başladı

  Lozan'daki Suriye zirvesi başladı

  Lozan'da dışişleri bakanlarının katıldığı Suriye toplantısı, ikili görüşmelerle başladı.
  • 15.10.2016 - 16:21

  Yaklaşık bir asır önce Türkiye'nin sınırlarının çizildiği Lozan Antlaşması'nın imzalandığı Beau-Rivage Palace Oteli'nde yapılan görüşmelerde, Suriye'de çatışan tarafların ateşkese uyması için gerekli çalışmanın yürütülmesi ile krizin siyasi çözümünün yeniden başlatılması için ön koşulların oluşturulması hedefleniyor.

  TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDEN İSİM

  Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.

  GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ..

  Basının yoğun ilgi gösterdiği ve geniş güvenlik önlemlerinin alındığı toplantının yapılacağı otele, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da geldi.

  Lozan daki Suriye zirvesi başladı #1

  Toplantıya davet edilen ilk 6 ülke arasında yer almamasına rağmen Musul'a yakın bir noktada bulunan Başika kampı nedeniyle Türkiye'nin sorun yaşadığı Irak da toplantıda yer alacak. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi de toplantının yapılacağı otele giriş yaptı.

  İRAN DA KATILIYOR

  Toplantıya davet edilmesine rağmen son güne kadar katılacağını teyit etmeyen İran da toplantıda yer alacak. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de otele geldi.

  Lozan daki Suriye zirvesi başladı #2

  FOTOĞRAF: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre'nin Lozan kentinde, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüştü.

  Avrupa'nın göbeğinde yer alsa da AB dışında olmayı tercih eden, NATO üyesi olmayan ve BM Cenevre Ofisi'ne ev sahipliği yapmasına rağmen BM'ye bile 2002 yılında 190. üye olarak katılan, tüm bu sebeplerle tarafsızlığıyla tanınan İsviçre, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden Lozan Antlaşması'na, İran ile nükleer müzakerelerinden Suriye görüşmelerine kadar birçok diplomatik görüşmede tercih edilmeyi sürdürüyor.

  Kerry ile Lavrov'un Lozan'da ikili bir görüşme yapması durumunda ise ABD ve Rusya arasında askıya alınan Suriye görüşmeleri de yeniden başlamış olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir