Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
411.999
0.34%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor

  Lübnan'da, Whatsapp gibi uygulamalarda vergilendirme kararından sonra halk, protestolara başlamıştı. Birçok kentte devam eden eylemlerde, protestocuların sayısı yüz binleri aştı.
  • AA
  • 21.10.2019 - 05:43
  • Güncelleme : 21.10.2019 - 05:43

  Lübnan'da, ekonomik durumun kötüye gittiği ve hükümetin iletişime yeni vergiler getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan hükümet karşıtı protestocuların sayısı, gittikçe artıyor.

  Başta başkent Beyrut olmak üzere birçok kentte büyüyerek devam eden protestolarda vatandaş, yolsuzluk ve işsizliğin önüne geçme konusunda başarısızlıkla suçladığı Başbakan Saad el-Hariri'nin hükümetinin istifasını istiyor.

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #1

  1 MİLYON 700 BİN PROTESTOCU

  İletişim Bakanı Muhammed Şukayr'ın zam kararından vazgeçildiğini duyurmasına rağmen protestocular, meydanlarda kalmayı tercih etti. Lübnanlılar, hükümetin yolsuzluk ve işsizlikle mücadele etmediğini, gelirlerin doğru şekilde harcanmadığını öne sürüyor. Beyrut merkez ve 6 farklı noktada toplanan göstericilerin toplam sayısının, 1 milyon 700 bine ulaştığı belirtiliyor.

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #2

  Lübnanlı şarkıcı binlerce gösterici ile birlikte şarkı söyledi ViDEO

  "MEYDANLARI DOLDURUN" ÇAĞRISI

  Sosyal medya hesaplarından, bazı firmaların, çalışanlarına grevlere katılmamaları için baskı yaptığına dair haberlerin yayılması, halkın büyük tepkisine yol açtı. Meydanlarda tepkilerini ortaya koyan göstericiler, hükümetin istifasının yanı sıra genel grevlerin sürdürülmesi ve yolların kapatılarak meydanların doldurulması çağrıları yapıyor.

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #3

  BORÇ 86.2 MİLYAR DOLAR

  Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan'da, 2011'de Suriye'deki krizin başlamasıyla maruz kalınan mülteci dalgaları ve siyasi sorunlar nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Maliye Bakanlığı'nın mayısta yayınlanan raporuna göre, ülkede kamu borcu 2019'un ilk çeyreği itibarıyla 86.2 milyar dolara ulaştı.

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #4

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #5

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #6

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #7

  Lübnan halkı sokaklarda protestolara devam ediyor #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir