Dolar
6.6901
-1.7606%
Euro
7.4699
-1.304%
Altın
1724.57
-0.8674%
Borsa
108097.27
0.7747%
G. Altın
371.267
-2.5371%
Bitcoin
63575.8
-2.89%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C
  Tayland'da mahsur kalan çocukların tamamı kurtarıldı

  Tayland'da mahsur kalan çocukların tamamı kurtarıldı

  Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 13 kişinin tamamı sağ olarak kurtarıldı. Önce 12 çocuk kurtarılırken son olarak antrenör de sağlıklı bir şekilde mağaradan çıkartıldı.
  • Haber Merkezi
  • 10.07.2018 - 14:52

  Tayland'da mahsur kalan çocukların tamamı kurtarıldı

  Tayland'ın kuzeyindeki Chang Rai yakınlarındaki yoğun yağışlardan dolayı sığındıkları bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ile antrenörlerinden oluşan futbol takımını kurtarmak için sürdürülen çalışmalarda, grubun tamamı 17 gün sonra mağaradan çıkartıldı.

  ÇOCUKLAR KURTARILDI

  Tham Luang isimli mağarada iki hafta boyunca mahsur kalan futbol takımını dışarı çıkarmak için yürütülen operasyonu, çeşitli ülkelerden katılan dalgıçlar ve Tayland Özel Kuvvetleri mensubu komandolar yürütüyordu. Bugün operasyonun 3'üncü gününe girilirken mağarada yürütülen temkinli çalışmalar meyvelerini verdi.

  Mağarada bulunan 12 çocuğun hepsi dalgıçlar eşliğinde çıkartıldı. İlk açıklamalarda çocukların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, mağaradan çıkarılanların tedbiren hastanede müşahede altında tutulduğu açıklandı.

  Taylandlı çocuklar için kurtarma çalışmaları VİDEO

  ANTRENÖR DE KURTARILDI

  Mağaradaki 13 kişi arasından 12 çocuk sağ olarak kurtarılırken, eleştirilere konu olan anternör kurtarılmak için en sona bırakıldı. Mağaradan antrenör de kurtarılırken, antrenörün izinsiz ve tehlikeli bir gezi organize etmesinden ötürü hükümet tarafından cezalandırılması gündemde.

  ELON MUSK DA SAHADA

  Çocukların kurtarılmasında kullanılması için icat geliştiren Tesla'nın kurucusu Space X'in patronu Elon Musk da operasyonları takip etmek için bölgeye geldi. Önceki gün Twitter hesabından tanıttığı küçük denizaltıyı Tayland’a göndermekle yetinmeyen Musk, kendisi de Tayland’a gitti ve çocukların mahsur kaldığı mağara sistemine girdi.

  Musk bu yolculuğunu yine Twitter hesabından şöyle anlattı: “Mağara 3’ten yeni çıktım. Mini denizaltı, ihtiyaç duyulması halinde hazır bekliyor. Roket parçalarından yapıldı. İsmini, mahsur kalan çocukların takımının adı olan Wild Boar’dan alıyor. Denizaltını, ileride lazım olur diye burada bırakıyorum. Tayland çok güzel bir ülke.” dedi.

  Görüş Bildir