Euro
10.827
-0.22%
Dolar
9.2934
-0.4%
Altın
529.06
-0.14%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
599.648
4.64%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Malezyalı yetkili: Depremin nedeni çıplaklar

  Malezya'nın Sabah Eyaleti Başbakan Yardımcısı Kitingan, 6.0 büyüklüğündeki depremin nedeninin çıplak poz verenler olduğunu söyledi.
  • Ajanslar
  • 10.06.2015 - 09:56
  Malezyalı yetkili: Depremin nedeni çıplaklar

  deprem

  Cuma günü Borneo Adası'nda, Güney Doğu Asya'nın en yüksek noktalarından birini vuran 6.0 büyüklüğündeki depremde bazıları çocuk 16 dağcı öldü. Kurtarma ekipleri kayıp iki kişiyi bulmaya çalışıyor.

  DEPREMİN NEDENİ ÇIPLAKLAR

  Sabah Eyaleti Başbakan Yardımcısı Joseph Pairin Kitingan ise yaşadıkları facianın dağın zirvesinde çıplak poz veren ve kendilerini durdurmaya çalışan yerel bir rehberi azarlayan Batılı bir grupla bağlantılı olduğunu söyledi.

  Malezyalı yetkili: Depremin nedeni çıplaklar #2

  KUŞLAR UYARDI

  Turistlerin yarı çıplak fotoğrafları internete kondu. Joseph Pairin Kitingan, turistlerin dağın ruhunu öfkelendirdiğini savundu.

  Eyalet Başbakan Yardımcısı, "Bu deprem, korktuğumuz şeyin, onların yaptıklarının sonucu olarak meydana geldiğinin teyidi olarak görülebilir. Bu trajedi bize yerel inançlara ve adetlere saygı gösterilmesi gerektiğine dair bir uyarıdır" dedi.

  Malezyalı yetkili: Depremin nedeni çıplaklar #3

  Malezyalı yetkili, depremden bir gün önce bir kuş sürüsünün yarım saat daireler çizerek döndüğünü ve bunun uğursuzluk olduğunu söyledi. Yerel halk, kutsal saydığı Kinabalu Dağı'nın atalarının "ebedi istiratgahı" olduğunu söylüyor.

  Tüm Sabahlılar, Başbakan Yardımcısı gibi faciasının sorumlusunun Batılı turistler olduğunu düşünmüyor. Ama dağda çıplak poz vermenin değerlerine saygısızlık olduğunu belirtiyorlar.

  Malezyalı yetkili: Depremin nedeni çıplaklar #4

  Kinabalu'da çalışan Supni adlı bir rehber ise "Sebep turistler mi değil mi bilemem. Ama biz, saygı gösterilmesi gereken yerel adetleri olan modern bir toplumuz" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir