Euro
9.7381
0.36%
Dolar
8.1722
0.22%
Altın
457.1
-0.05%
Borsa
1.393
-1.65%
Bitcoin
491.652
0.54%
7ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 7 C

  Meksika’da kadınlardan polis şiddetine karşı protesto

  Meksika’da binlerce kadın, polis tarafından öldürülen göçmen Victoria Salazar için başkent Mexico City’de sokaklara dökülürken, protestocuların polisle çatışması sonucu 32 kişi yaralandı.
  • İHA
  • 04.04.2021 - 05:01
  • Güncelleme : 04.04.2021 - 05:07
  Meksika’da kadınlardan polis şiddetine karşı protesto

  Meksika’da Victoria Salazar adlı göçmen kadını, 27 Mart’ta gözaltına alırken boynunu kırarak öldüren Meksika polisine yönelik tepkiler dinmiyor.

  Binlerce kadın, başkent Mexico City’de sokaklara dökülerek, Salazar için adalet talep etti.

  GÖSTERİ ÇATIŞMAYA DÖNÜŞTÜ

  Tamamı kadınlardan oluşan protestocular, “Victoria ölmedi, polis onu öldürdü" ve "Victoria için adalet" sloganları eşliğinde yürüdü.

  Barışçıl bir yürüyüş olarak başlayan protesto, yüzleri örtülü ve kapüşonlu bir grup göstericinin halka açık yerlerde polisle çatışmaya başlaması ile şiddete dönüştü.

  Meksika’da kadınlardan polis şiddetine karşı protesto VİDEO

  32 KİŞİ YARALANDI

  Başkentte bulunan Başkanlık Sarayı önünde toplanan büyük bir grup ise panel çitleri yıkarak, polise saldırdı. Olaylarda 30’u polis, 2’si sivil olmak üzere toplam 32 kişi yaralandı.

  Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, protestocuların polis memurlarına ellerindeki cisimlerle saldırdığı görüldü. Bir grup protestocu ise polisin kalkanlarını sprey boya ile maviye boyadı.

  KADINLAR ÖFKELİ

  Geçtiğimiz cumartesi günü polis, El Salvadorlu Victoria Esperanza Salazar isimli göçmen kadını gözaltına alırken boynunu kırarak öldürmüştü. Söz konusu cinayetin ardından ülke genelinde tepkiler büyümüştü.

  Polis tarafından taciz edildikleri ve şiddet gördüklerini iddia eden çok sayıda kadın, ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenlemeye devam ediyor.
  Meksika'da resmi veriler, 2020'de en az 939 kadının cinayete kurban gittiğini gösteriyor.

  Meksika’da kadınlardan polis şiddetine karşı protesto #1

  Meksika’da kadınlardan polis şiddetine karşı protesto #2

  Meksika’da kadınlardan polis şiddetine karşı protesto #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir