Euro
10.2294
-0.4%
Dolar
8.4396
-0.73%
Altın
498.02
-0.26%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
434.729
1.88%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Merkel'den vizesiz seyahat açıklaması

  Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin vize serbestisi konusunda yerine getirilmeyen kriterleri de gerçekleştireceğine inandığını söyledi.
  • AA
  • 05.05.2016 - 11:16
  Merkel'den vizesiz seyahat açıklaması

  Merkel den vizesiz seyahat açıklaması #1

  Merkel, Meseberg Sarayı'nda Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Türkiye'ye vize serbestisi getirilmesi konusunda verdiği olumlu tavsiye raporu konusundaki görüşlerini de açıkladı.

  MEMNUNİYETİNİ DİLE GETİRDİ

  Rapordan duyduğu memnuniyeti dile getiren Merkel, "Türkiye'nin diğer hususlarda sağladığı ilerlemelerden dolayı, diğer açık noktaların da yerine getirilmesi konusunda gerçekçi bir fırsatın olduğuna inanıyorum" dedi.

  Türkiye'nin vize serbestisi ile ilgili tüm kriterleri yerine getirebileceğine inandığını vurgulayan Merkel, önemli kriterler arasında kişisel verilerin korunması ve terörizmle mücadele yasalarının bulunduğunu kaydetti.

  BÜYÜK BİR ADIM

  Türkiye'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dahil AB vatandaşlarına vize serbestisi getirmesini de "büyük siyasi bir adım" olarak nitelendiren Merkel, bu gelişmelerin ışığında artık olası tehlikelerin tartışılmasının değil, karşılıklı anlaşmalara uyularak AB-Türkiye anlaşmasının inandırıcılığının sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir