Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
416.931
0.31%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Mihail Saakaşvili Ukrayna'ya girdi

  Mihail Saakaşvili, yasak olmasına rağmen kameralar eşliğinde Ukrayna'ya giriş yaptı.
  • Haber Merkezi
  • 11.09.2017 - 10:54
  Mihail Saakaşvili Ukrayna'ya girdi

  Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna´da muhalefetteki Yeni Güçler Hareketi´nin lideri Mihail Saakaşvili, kameralar eşliğinde sınırı geçti.

  Mihail Saakaşvili Ukrayna ya girdi #1

  Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan´ı terk ederek Ukrayna´ya yerleşen Saakaşvili, iki yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığına geçirilip, Odessa ili Valisi olarak atanmıştı. Poroşenko yönetimiyle ters düşmesi sonrası ise valilikten istifa eden eski Gürcü lider, Yeni Güçler Hareketini kurarak muhalefete geçmişti.

  Yasaklı lider Saakaşvili, Ukrayna'ya döndü VİDEO

  PROTESTOLAR ORGANİZE EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

  Poroşenko´nun imzasıyla Ukrayna vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra Ukrayna pasaportuyla önce ABD'ye, ardından Polonya´ya giden Saakaşvili, Ukrayna´da önümüzdeki sonbahar döneminden itibaren iktidar karşıtı protestolar organize edeceğini açıklamıştı. Saakaşvili, eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ile birlikte Polonya'nın Ukrayna sınırındaki Peremış şehrinden bugün Ukrayna´ya gitmek üzere trene bindi.

  Mihail Saakaşvili Ukrayna ya girdi #2

  Ancak Ukrayna Demir Yolları´nın, Saakaşvili inene kadar trenin hareket etmemesi talimatı verdiği bildirildi. Garda toplanan kalabalık, trenin Saakaşvili´yi Ukrayna´ya götürmesi talebiyle uzun süre gösteri yaptı. Tren istasyonunda açıklama yapan Saakaşvili ve eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, Poroşenko yönetiminin "diktatörlük kurma" girişiminin önüne geçmek istediklerini söyledi.

  Mihail Saakaşvili Ukrayna'ya girdi- FOTO GALERİ

  UKRAYNA'YA GİRİŞ YAPTI

  Ana muhalefetteki Vatan Partisi´nin lideri Timoşenko, bizzat Poroşenko´nun trenin Ukrayna´ya gitmemesi için talimat verdiğini savundu. Bunun üzerine Saakaşvili ve Timoşenko, otobüs ile "Şegini" sınır kapısından Ukrayna´ya giriş yaptı.

  Mihail Saakaşvili Ukrayna ya girdi #3

  ARBEDE ÇIKTI

  Geçiş sırasında, sınır muhafızları ile Saakaşvili destekçileri arasında arbede oldu. Saakaşvili, arbede sırasında destekçilerinin yardımıyla ülkeye giriş yapabildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir