Euro
9.3745
0.24%
Dolar
7.8282
0.19%
Altın
448.01
-0.34%
Borsa
1.308
-1.59%
Bitcoin
144.901
2.26%
9ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 9 C

  Montreal’de iki kadın başörtüleri nedeniyle işsiz kaldı

  Kanada’nın Quebec eyaletinde geçen haziran ayında çıkarılan ve kamuya ait kurum ve kuruluşlarda çalışanların dini sembol kullanmalarını yasaklayan kanunun ilk mağdurları, iki kadın oldu.
  • AA
  • 10.09.2019 - 08:50
  Montreal’de iki kadın başörtüleri nedeniyle işsiz kaldı

  Montreal Öğretmenler İttifakı Başkanı Catherine Beauvais-St-Pierre basına yaptığı açıklamada, adını vermediği başı kapalı iki Müslüman öğretmene, bağlı oldukları "Okul Kurulları" tarafından "ya başınızı açın ya da işe gelmeyin" dayatmasında bulunulduğunu bildirdi.

  ÖZEL OKUL ÖNERİSİ

  Catherine Beauvais-St-Pierre, iki kadının da başlarını açmayı reddettikleri için işsiz kaldıklarını ve bugün başlayan yeni eğitim-öğretim yılında öğretmenlik yapamayacaklarını kaydetti. Quebec genelinde öğretmen açığı olduğuna işaret eden Başkan Catherine Beauvais-St-Pierre, kanundan etkilenen öğretmenlerin, söz konusu dayatmanın uygulanmadığı özel okullara geçebileceklerini hatırlattı.

  "BAŞINI AÇIP İŞİNİ YAPMA SEÇENEĞİ VAR"

  Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Quebec Eyaleti Eğitim Bakanı Jean-François Roberge, “Bu bir sürpriz değil.” dedi. Bakan Roberge, “Kanun kanundur ve bunu uygulayacağız. Her okul kurulunun, kanunu uygulama yükümlülüğü var. Kanuna uymayanlar cezalandırılabilir. Cezaya maruz kalmak istemeyenler için ise başını açıp işini yapma seçeneği var.’’ ifadelerini kullandı.

  Montreal’de iki kadın başörtüleri nedeniyle işsiz kaldı #1

  KANUN 73 OYLA KABUL EDİLMİŞTİ

  Kanada tarihinin en tartışmalı tasarısı olarak nitelendirilen "Bill-21" sayılı dini sembollerin kullanımını yasaklayan kanun, Quebec Eyalet Meclisi'nde geçen haziran ayında 35 hayır oyuna karşı, 73 oyla kabul edilmişti.

  SEMBOLLERE YASAK

  Quebec eyaletinde iktidarda bulunan sağ eğilimli Avenir Quebec Koalisyon Hükümeti tarafından hazırlanan kanunla öğretmenler, hakimler, polis memurları, cezaevi gardiyanları, adli çalışanlar ve diğer bazı kamu görevlilerinin mesai saatleri boyunca Müslümansa başörtüsü veya peçe, Yahudi ise kipa, Hıristiyan ise boynunda haç ve diğer dinlere mensuplarsa dinlerine ait sembolleri kullanmaları yasaklanmıştı. Kanun, peçe takan Müslüman kadınların da yüzlerini açmadıkları sürece kamu hizmetlerinden yararlanamayacakları hükmünü getirmişti.

  Montreal’de iki kadın başörtüleri nedeniyle işsiz kaldı #2

  İPTAL TALEPLİ DAVA SÜRECİ SÜRÜYOR

  Söz konusu tasarıya başından beri tepki gösteren Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM), kanunun iptali için Quebec Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu. NCCM İcra Direktörü Mustafa Faruk, Kanada Sivil Özgürlükler Birliği Direktörü Noa Mendelsohn Aviv ile birlikte kanunun iptali için Quebec Yüksek Mahkemesi’ne dava açtıklarını duyurmuştu. Kanunun iptali talebiyle açılan davada, mahkeme süreci halen devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir