Euro
8.9329
-0.74%
Dolar
7.3421
-0.84%
Altın
437.49
-0.97%
Borsa
1.536
-0.27%
Bitcoin
236.820
-5.33%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  New York Times'ın iddiası: İran ABD'ye savaş açabilir

  New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a karşı yaptırımlarını devam ettirmesi halinde ülkeyi savaşa sokacağını yazdı.
  • AA
  • 29.04.2019 - 02:12
  New York Times'ın iddiası: İran ABD'ye savaş açabilir

  Amerikan New York Times gazetesi, Başkan Donald Trump yönetiminin İran'a daha fazla yaptırım uygulaması durumunda ABD'nin yeni bir savaşa sürüklenebileceğini yazdı.

  Gazete, "Trump, İran'a daha fazla yaptırım uygulamak istiyor. Bu bizi savaşa sürükleyebilir" başlıklı yazısında İran'a uygulanabilecek yaptırımlar ve olası etkilerine değindi.

  New York Times ın iddiası: İran ABD ye savaş açabilir #1

  Trump'ın geçen yıl Lübnan Hizbullahı'na giden fonu kesmek için İran petrolüne yaptırım uygulayıp Çin, Hindistan, Türkiye, Güney Kore ve Japonya gibi büyük alıcı ülkeleri muaf tutarak nabız yokladığı ifade edilen makalede, Tahran yönetiminin bu yaptırıma sessiz kalmasından güç alan Trump'ın, şimdi de söz konusu ülkelere İran'dan petrol alımlarını durdurması için baskı yapmaya başladığı belirtildi.

  Trump yönetiminin, İsrail ve müttefikleri adına bölgedeki aktiviteleri sebebiyle İran'ı cezalandırmak istediğine dikkat çekilirken, "ABD yönetimi, Tahran'ı nükleer faaliyet konusunda eski Başkan Barack Obama yönetimi ile müzakere edilenlerden çok daha katı şekilde kontrol altına almaya çalışıyor." ifadesi kullanıldı.

  New York Times ın iddiası: İran ABD ye savaş açabilir #2

  YENİ BİR ORTA DOĞU SAVAŞI BAŞLAYABİLİR

  Ayrıca, makalede İran'a artarak devam eden yaptırımların ABD için tehlikeli bir boyuta geldiği savunularak, şu ifadelere yer verildi:
  "Bu provoke edici yaptırımlar, İran'ı tekrardan büyük ölçüde uranyum zenginleştirmeye ve ABD'nin cevap vermesini zorunlu kılan Amerikalılara olası bir saldırıya yol açabilir, ABD'yi Başkan Trump'ın engellemeye çalıştığını söylediği yeni bir Orta Doğu savaşına itebilir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir