Euro
8.9844
-0.43%
Dolar
7.4065
-0.05%
Altın
442.09
0.06%
Borsa
1.54
-0.15%
Bitcoin
251.799
6.08%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Pakistan: Hint pilotu iade edebiliriz

  Pakistan, Hint pilotu ülkesine iade etmek istediklerini belirtti.
  • AA
  • 28.02.2019 - 12:48
  Pakistan: Hint pilotu iade edebiliriz

  Hindistan, Pakistan'da gözaltına alınan pilotun, Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde ülkeye getirilmesi için çaba gösteriyor.

  Pakistan: Hint pilotu iade edebiliriz #1

  "PİLOTUN YAKINDA EVE DÖNECEĞİNİ UMUYORUZ"

  Hindistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Vijay Kumar Singh, yaptığı açıklamada, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından düşürülen uçağın pilotunu ülkeye getirme çabalarının sürdüğünü söyledi.

  Filo komutanı olduğu belirtilen pilotun, "zihinsel olarak güçlü ve özverili bir asker" olduğunu dile getiren Singh, "Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde sürdürdüğümüz çabalarla cesur pilotumuzun yakında eve döneceğini umuyoruz." ifadesini kullandı.

  PAKİSTAN'DAN RESMİ AÇIKLAMA

  Bugün Pakistan da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, "Eğer tansiyonun düşmesine katkı sağlayacaksa Hint pilotu ülkesine iade etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

  Pakistan: Hint pilotu iade edebiliriz #2

  PAKİSTAN VE HİNDİSTAN ARASINDAKİ GERGİNLİK

  Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında, 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başlamıştı.

  Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan'ı suçlamıştı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti. Hindistan, 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

  Pakistan da dün sabah, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü ve pilotlardan birinin gözaltına alındığını açıklamıştı.  Hindistan, Pakistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamamıştı.

  Pakistan hükümeti ve ordusunun gerilimin tırmanmasını istemedikleri yönündeki açıklamasının ardından, gerilim yerini temkinli bekleyişe bırakmıştı. Türkiye, Avrupa Birliği, Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da taraflara itidal telkin etmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir