Dolar
7.8763
-0.0304%
Euro
9.269
-0.07%
Altın
1904.1
0.011%
Borsa
1205.37
1.0597%
G. Altın
482.03
-0.0578%
Bitcoin
92911.66
0.1771%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C
  Pentagon: PKK'ya verdiğimiz silahları toplayacağız

  Pentagon: PKK'ya verdiğimiz silahları toplayacağız

  Pentagon Sözcüsü, terör örgütüne "Türkiye'yi tehdit edebilecek silahlar" verdiklerini itiraf etti. PKK bu silahları Kandil'de depoluyor.
  • AA
  • 30.11.2017 - 23:48

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon, ABD'nin, Türkiye'yi tehdit edebilecek tüm silahları PYD/PKK'dan geri alacağını söyledi.

  Pahon, AA muhabirine, ABD'nin PYD/PKK'ya verdiği ağır silahları ve ağır zırhlı araçları geri almasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  'TEHDİT EDİCİ SİLAH' İTİRAFI

  Envanter ve rakam konusunda bilgi verme yetkisinin bulunmadığını ifade eden Pahon "Kategorik olarak, müttefikimiz Türkiye'yi tehdit edebilecek silahları toplayacağız. Bunların envanteri Türklerde var." dedi. Sözcü bu açıklamasıyla, terör örgütüne yaptıklarını silah yardımının boyutunu da ortaya koymuş oldu.

  ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı

  Pentagon: PKK ya verdiğimiz silahları toplayacağız #1

  HUMVEELER TERÖR ÖRGÜTÜNÜN OLDU

  Bir soru üzerine Sözcü, terör örgütü PYD/PKK'ya verilen ve çatışma malzemesi olmayan dozer, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) kazıcıları ile Humvee olarak bilinen personel taşıyıcılarının geri alınmayacağını dile getirdi.

  Pentagon: PKK ya verdiğimiz silahları toplayacağız #2

  ZIRHLI ARAÇLARA KARŞI KOYABİLECEK SİLAHLAR VAR

  Pahon, bununla birlikte, MRAP tipi zırhlı araçların yanı sıra makineli tüfekler, roketatarlar ve "zırhlı araçlara karşı koyabilecek diğer silahları" toplayacaklarını kaydetti.

  PENTAGON'UN NİYETİ

  Pentagon, hafta başında basın toplantısında Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning’e bazı gazetecilerce sorulan sorulara yazılı cevap vermiş ve bir gazetecinin "dağıtılan silahların toplanması aşaması olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine, spesifik tehditler ortadan kaldırıldıktan sonra büyük araçlar ile ağır silahların toplanması niyetinde olduklarını açıklamıştı.

  ABD, PYD/PKK'yı 2015 yılının başından itibaren dolaylı, bu yıl mayıs ayı itibarıyla da doğrudan silahlandırma kararı almıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir