Romanya'da aşı karşıtlarına daha katı kısıtlamalar getirilecek

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor.

Bazı ülkelerde vaka sayıları azalırken bazı ülkelerde ise vaka ve vefat sayıları artmaya devam ediyor.

Salgınla mücadele kapsamında aşılama çalışmaları sürerken, aşı yaptırmayanlar vaka sayılarının artmasına katkı sağlıyor.

Vaka sayılarının arttığı ülkelerden olan Romanya'da geçen hafta test yaptıran her 4 kişiden biri pozitif çıktı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Klaus İohannis, pazartesi gününden itibaren aşısızların çok daha fazla kısıtlamayla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

KAMPANYALARA RAĞMEN AŞILAMA ORANI AZ

Romanya'da Kovid-19 salgınında ortalama günlük vaka sayısı bin civarında. Ülkede birçok kampanya yürütülmesine rağmen halk aşı olmaktan çekiniyor.

Romanya Cumhurbaşkanı İohannis, ülkede salgının kontrolden çıkmaya başlamasıyla dün yaptığı açıklamada, vatandaşlar aşılanmaya ikna olana kadar kısıtlamaların devam edeceğini belirterek, 25 Ekim pazartesi gününden itibaren aşı olmayanların daha katı kısıtlamalara maruz kalacağını söyledi.

Aşısızlar için uygulanacak yeni kısıtlamaların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen İohannis, yine pazartesi gününden itibaren okullarda da yüz yüze eğitime 2 hafta ara verileceğini duyurdu. Romanya'da yaklaşık bir ay önce "yeşil sertifika" uygulamasına geçildi. Bu uygulamayla, aşısızlar restoran ve kafelere giremiyor, akşam 8'den sonra sokağa çıkamıyorlar.

Romanya'da aşı karşıtlarına daha katı kısıtlamalar getirilecek

"AŞI KARŞITLARININ SESLERİ KESİLMELİ"

İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Dairesi Başkanı Raed Arafat da Kovid-19 aşısı yaptırmaktan çekinilmesinde aşı karşıtlarının açıklamalarının etkili olduğunu söyledi.

Arafat, bazı televizyon kanallarındaki tartışma programlarında aşı konusunda asılsız haberler yayıldığını, aşı karşıtı teoriler nedeniyle aşılama oranının düşük kaldığını ifade ederek, televizyon ve radyo kanalarında aşı karşıtlarının seslerinin kesilmesi gerektiğini savundu. Arafat, "Kabul etmeliyiz ki, insanlar kandırıldı." ifadesini kullandı.

Romanya'da aşı karşıtlarına daha katı kısıtlamalar getirilecek

HASTANELERİN ÖNÜNDE KUYRUK OLUŞTU

19 milyon nüfuslu ülkede iki doz aşı yaptıran kişi sayısı yalnızca 5 milyon 780 bin. Ülke genelinde tüm hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde ağır hastalar için yer bulunamıyor.

Ambulansların bazı hastanelerin önünde kuyruk oluşturduğu görülürken, ağır vakalar, askeri uçaklarla komşu ülke Macaristan'a sevk edilmeye başladı.

Romanya'nın talebi üzerine ağır vakaların tedavisinde kullanılan 1075 kutu ilaç da hastanelere dağıtılmak üzere Avusturya tarafından dün ülkeye ulaştırıldı.

Bu arada ölüm ve vaka sayılarındaki artışın halkın gözünü korkuttuğu, aşı merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluştuğu görüldü. Romanya'da son birkaç gün içinde de 99 bin 376 kişinin Kovid-19 aşısı yaptırdığı açıklandı. Salgının başından bu yana 43 bin 487 kişi, son bir gün içinde de 448 Rumen hayatını kaybetti.