Petrol
94.37
-0.05%
Euro
18.2221
0.19%
Dolar
18.5758
-0.04%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
374.943
-1.41%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Rusya Büyükelçisi'nden Türk müteahhitlere davet

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, “Türk müteahhitlerini Rusya’da dört gözle bekliyoruz.” dedi.
  • AA
  • 30.09.2016 - 01:35
  Rusya Büyükelçisi'nden Türk müteahhitlere davet

  Rusya Büyükelçisi nden Türk müteahhitlere davet #1

  Büyükelçi Karlov, Türkiye Müteahhitler Birliği ev sahipliğinde Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen "Gündem 2016" başlıklı sohbet toplantısında konuşma yaptı.
  Her iki ülke liderinin girişimiyle son dönemin en derin krizinin aşıldığını belirten Karlov, ”İlişkileri eski seviyesine döndürmeye yönelik çabalar sergiliyoruz. St. Petersburg’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin toplantısında çok kapsamlı, ikili ilişkileri eski seviyeye getirmeye yönelik bir önlem paketi hazırlandı." diye konuştu.

  YENİ ANLAŞMA BİZLER İÇİN BİR FIRSAT

  Rusya ve Türkiye arasındaki hizmet, satın alma ve yatırım anlaşmasına değinen Karlov, “Böyle bir anlaşma imzalandıktan sonra hem ticaret hem de yatırım anlamında ilişkileri geliştirmek için yeni bir fırsat yakalayacağız.” dedi.

  ORTAK YATIRIM FONUNUN KURULMASI

  Ortak yatırım fonunun çoktan kurulmuş olması gerektiğini söyleyen Karlov, ”Ticari hacmi en az 1 milyon dolar olacak fonun kurulmasıyla birlikte karşılıklı olarak diğer ülkelerin piyasalarında ortaklaşa yatırım yapma fırsatını yakalayacağız.” diye konuştu.

  TÜRK ŞİRKETLERİ RUSYA'DA İTİBAR KAZANDI

  Karlov, Rusya’da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketleriyle ilgili şunları söyledi:
  “Rusya’daki inşaat piyasasında Türk şirketleri, itibarlarını hakkıyla kazanmışlardır. Bazı yıllarda Rusya’daki Türk müteahhitlere düşen pay, gerçekleşmekte olan inşaat projelerinin üçte birini oluşturuyordu. Tamamlanmış bin 571 projenin toplam maliyeti 1989 -2015 yılları arasında 55,7 milyar dolardı. Özellikle Enka İnşaat, Rönesans Holding, Ant Yapı, Gama Holding, İştaş firmalarının Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları'nın tesislerinin inşaatında üstlendikleri görevler sebebiyle Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan’a minnettarlığını ifade etmişti. Türk müteahhitlerin Rusya’ya dönmelerini bekliyoruz.”

  Bu sürecin çok kolay ve hızlı olmayacağını belirten Karlov, ilişkilerin durgun olduğu 7 aylık dönem içerisinde Türk müteahhitlerin yerine hem Rus firmaları hem de diğer ülkelerden rakiplerin geldiğini açıkladı.

  "TÜM TÜRK ŞİRKETLERİ BEKLENİYOR"

  Türk iş dünyasının, kaybedilen pozisyonları yeniden yakalamak adına acil önlemler alması gerektiğini ifade eden Karlov, “Tüm Türk şirketleri saygıyla hatırlanıyor ve bekleniyor.” diye konuştu. Ticari hacmin yüzde 70 ila 80’inin özellikle Moskova, St. Petersburg ve Tataristan’da gerçekleştiğini söyleyen Karlov, Türk iş dünyası için özellikle Sibirya ve doğu tarafları olmak üzere Rusya’nın diğer bölgelerine gitme zamanının geldiğini ifade etti.

  Büyükelçilik olarak, Türk inşaat firmalarına Rusya’daki yasal değişiklikler ve yatırımın en doğru şekilde nereye yapılması gerektiği konularında her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirten Karlov, “Türk müteahhitlerini Rusya’da dört gözle bekliyoruz.”dedi.


  Görüş Bildir