Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.498
1.18%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Şi Cinping'den DSÖ'ye destek çağrısı

  Koronavirüs salgınının devam ettiğini belirten Çin Devlet Başkanı Şi, Dünya Sağlık Örgütü’nün desteklenmesi gerektiğini söyledi.
  • AA
  • 10.11.2020 - 17:18
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 17:23
  Şi Cinping'den DSÖ'ye destek çağrısı

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in liderliğinde video konferans yoluyla düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderleri Konseyi 20. Toplantısı'na başkent Pekin'den katıldı.

  Dünyanın, koronavirüs salgınının yeniden hızlanması nedeniyle bir türbülansa girdiğine dikkati çeken Şi, ülkesinin ŞİÖ üyelerinin koronavirüs aşı taleplerine yönelik olumu bir yaklaşım içinde olduğunu belirtti.

  "DSÖ'NÜN LİDERLİK ROLÜNÜ DESTEKLEMELİYİZ"

  Şi, koronavirüs salgınının dünya genelinde etkisini hızla artırmasına ilişkin, "Dünya Sağlık Örgütü’nün hayati liderlik rolünü desteklemeli, salgının siyasileştirilme veya yanlış şekilde etiketlenme girişimine karşı çıkmalıyız." dedi.

  Tüm ülkelerin salgının önlenmesi ve kontrol altına alınması konusunda birbirlerini desteklemesi gerektiğini belirten Çin Devlet Başkanı Şi, salgının takibi, bilimsel araştırma ve afetle mücadele konularında karşılıklı dayanışmanın önem taşıdığını kaydetti.

  Şi Cinping den DSÖ ye destek çağrısı #1

  "SÜRDÜRÜLEBİLİR GÜVENLİK VİZYONUYLA..."

  Koronavirüsün hala devam eden bir tehdit olduğuna işaret eden Şi, salgına karşına ülkelerin en güçlü silahı olan "dayanışma ve iş birliğini" kullanması gerektini ifade etti.

  Güvenlik ve istikrarın ülkelerin kalkınması içi ön şart olduğunu belirten Şi, "Bölgemizde, tehdit ve sınamaların tüm formlarına etkin şekilde hitap eden ortak, kapsamlı, iş birlikçi sürdürülebilir güvenlik vizyonuyla hareket etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

  "DIŞ GÜÇLERE KARŞI ÇIKMALIYIZ"

  Şi, ŞİÖ üyesi her ülkenin siyasi güvenliğini ve sosyal istikrarını korumasını kararlılıkla desteklediklerini vurgulayarak, "Herhangi bir gerekçe altında dış güçlerin, ŞİÖ ülkelerinin içişlerine müdahale etmesine kesinlikle karşı çıkmalıyız." ifadesini kullandı.

  Şi Cinping den DSÖ ye destek çağrısı #2

  "ÇİN'İN DÜNYAYA, DÜNYANIN ÇİN'E İHTİYACI VAR"

  Şi ayrıca Çin’in dışa açılım politikasına yönelik, ülkesinin kalkınmasının dünyadan ayrı bir şekilde olmayacağını, refah için dünyanın Çin'e, Çin'in dünyaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Karşılıklı çıkar ve kazan-kazan odaklı açılım stratejisini takip edeceklerini belirten Şi, tüm ülkeleri Çin’in kalkınma fırsatlarından yararlanmaya, iş birliğini aktif şekilde derinleştirmeye davet etti.

  Koronavirüs sonrası ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü ViDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir