Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
233.552
-2.32%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C
  Sudan'da 2'nci darbe

  Sudan'da 2'nci darbe

  Darbeyle Ömer Beşir'in yerine geçen Avad bin Avf, baskılara boyun eğdi ve görevi Abdulfettah el-Burhan'a bıraktı.
  • AA
  • 13.04.2019 - 08:37
  • Güncelleme : 13.04.2019 - 08:37

  Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf, kendi isteğiyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

  Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Sudan Askeri Geçiş Konseyi'nin yeni başkanı oldu.

  24 SAAT GEÇMEDEN İSTİFA ETTİ

  Sudan Askeri Geçiş Konseyi yeni başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, yemin ederek göreve başladı. El-Burhan, Suudi Arabistan'a yakınlığıyla bilinen bir isim.

  Bin Avf, ordunun yönetime el koymasının ardından Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden görevini bıraktığını açıklamıştı.

  Devlet televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında Bin Avf, Askeri Geçiş Konseyi Başkanlığı'nı bıraktığını, Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ı yerine seçtiğini, konseyin başkan yardımcısı Kemal Abdulmaruf'un ise görevinden alındığını bildirmişti.

  Sudan da 2 nci darbe #1

  YENİ GEÇİŞ HÜKÜMETİ

  Sudan'da, askeri darbenin ardından geçiş konseyinin sokağa çıkma yasağına rağmen dün binlerce gösterici, sokakları doldurmuştu.

  Başkentteki Genelkurmay karargahı başta olmak üzere ana caddelerle toplanan binlerce Sudanlı, Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad Bin Avf ve Ömer el-Beşir rejimine ait isimlerin istifasını ve sivil geçiş hükümeti kurulmasını istemişti.

  Sudan da 2 nci darbe #2

  ''REJİMİ YIKMADAN CAYMAK YOK''

  Muhalif Sudan Meslek Odaları'ndan (SPA) yapılan yazılı açıklamada, "Rejim tam olarak yıkılmadan ve yönetim sivil geçiş hükümetine devredilmeden bir adım dahi geri dönmek yok. Şehitlerimizin hakkı alınıncaya dek sokakları terk etmeyeceğiz." ifadeleri kullanılmıştı.

  Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisan'da devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını duyurmuştu.

  Avad bin Avf'ın, Askeri Geçiş Konseyi Başkanlığı'ndan ayrıldığını açıklaması, sokaklarda büyük sevinç gösterilerine neden olmuştu.

  Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir tutuklandı VİDEO

  Sudan da 2 nci darbe #3

  ABDULFETTAH EL-BURHAN KİMDİR?

  Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi yeni başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın (60), herhangi bir siyasi organizasyonla irtibatlı olmadığı belirtiliyor. 

  Sudan'ın Kuzey Vilayeti'ne bağlı Şindi kentinin batısındaki Kandetu bölgesinden olan Burhan, Askeri Akademi'den 31'inci dönem mezun oldu. Burhan, uzun süre sınır muhafızları kuvvetlerinde görev yaptıktan sonra Çin'e askeri ateşe olarak atandı. Daha sonra Sınır Muhafızları Komutanı olan Burhan, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı ve sonrasında Komutanlığı görevine getirildi.

  Artan protestolar sırasında ordudaki görevlendirmelerde değişikliğe giden Eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, 26 Şubat'ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Burhan'ı Orgeneralliğe yükseltti ve Silahlı Kuvvetler Genel Müfettişliği'ne atadı.

  Askeri darbe günü binlerce Sudanlı radyolardan açıklamayı Burhan'ın yapmasını beklerken, Avad bin Avf'ın yapması şaşkınlık yaratmıştı.

  Bin Avf'ın görevi bırakmasının ardından Burhan, yemin ederek görevine başladı.

  Sudan da 2 nci darbe #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir