Euro
15.2323
-2.23%
Dolar
13.5067
-2.11%
Altın
775.57
-1.74%
Borsa
1.981
2.78%
Bitcoin
704.746
0.63%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C

  Suriye'de oyun parkı yer altına indirildi

  Çocukları savaşın olumsuzluklarından korumak isteyen Suriyeli aktivistler, Doğu Guta'da yer altına bin metrekarelik oyun parkı inşa etti.
  • AA
  • 13.07.2016 - 14:50
  Suriye'de oyun parkı yer altına indirildi

  Suriye'de daha fazla özgürlük talebiyle başlatılan protestolara rejimin sert müdahalede bulunması sonrasında başlayan iç savaşta beş yıl geride kaldı.

  SAVAŞIN MAĞDURU ÇOCUKLAR OLDU

  Kullanılması insanlık suçu sayılan kimyasal silahlar, varil, vakum ve fosfor bombalarına kadar çeşitli silahların kullanıldığı savaşın en büyük mağdurları çocuklar oldu. Rejimin ve Rusya'nın düzenlediği sayısız hava saldırısında on binlerce çocuk hayatını kaybetti.

  Suriye de oyun parkı yer altına indirildi #1

  İç savaşın savaşın hız kesmemesi, Suriyeli aktivistleri, saldırıların çocuklar üzerindeki etkilerini azaltacak ve onlara kısa süreliğine de olsa güven içinde çocukluklarını yaşayabilecekleri çeşitli çözümler bulmaya itti.

  Suriye de oyun parkı yer altına indirildi #2

  YER ALTINDA ÇOCUK PARKI

  Geçen sene hizmete giren "Çocuk Diyarı" isimli yer altı parkı da bunlardan biri. Dört yıldır yoğun bombardımana maruz kalan Doğu Guta'nın Arbin bölgesindeki oyun parkı, tamamıyla yer altına inşa edilmiş. Beton kolonlarla güçlendirilmiş park bin metrekare genişliğinde. Tavandan sarkan lambaların aydınlattığı parkta, salıncaktan kaydırağa, atlı karıncadan renkli top havuzuna bir çocuğun rüyalarını süsleyen birçok oyuncak var. Ayrıca park içerisindeki psikolojik tedavi merkezinde savaşın çocukların ruhunda açtığı yaralar onarılmaya çalışılırken, bilinçlendirme odalarında da saldırı sırasında nasıl hayatta kalınacağı öğretilmeye çalışılıyor.

  Suriye de oyun parkı yer altına indirildi #3

  ÇAMUR VE SAMAN DA KULLANDILAR

  İmkansızlıklara ve malzeme eksikliğine rağmen çocukların güven içinde oyun oynayabilecekleri ve eğitim alabilecekleri "Çocuk Diyarı"nı inşa ettiklerini söyleyen Tevaddu Yardım Kuruluşu Müdürü Ebu Ammar Hac Ali, "Guta bölgesi kuşatma altında olduğu için gerekli malzemeleri bulmak imkansız. Biz de inşa sırasında zaman zaman çamur ve saman da kullanmak zorunda kaldık. Burada çocuklarla ilgilenmeyi ve bir nebze de olsa onları savaştan uzak tutmayı umuyoruz." dedi.

  Suriye de oyun parkı yer altına indirildi #4

  Suriye de oyun parkı yer altına indirildi #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir