Petrol
95.65
0.77%
Euro
18.3353
0.52%
Dolar
17.9587
0.26%
Altın
1.026
0.39%
Borsa
2778
0.00%
Bitcoin
427.913
3.36%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Suriyeli aktivist: YPG Arapları göçe zorluyor

  Ahmed el-Hac Salih, YPG'nin insan hakları ihlallerinin etnik temizlik boyutuna ulaştığını söyledi.
  • AA
  • 02.07.2015 - 22:57
  Suriyeli aktivist: YPG Arapları göçe zorluyor

  tel abyad kobani

  AA muhabirine konuşan Tel Abyad eski Meclis Üyesi ve Yerel Dokümantasyon Komitesi üyesi Ahmed el-Hac Salih, YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinde sivillerin evlerini yağmaladığını ve Tel Abyad çevresindeki Arapları sistematik göçe zorladığını ifade etti.

  Salih, "Tel Abyad kırsalındaki ihlaller etnik temizlik, işkence, öldürme, yağmalama, aileleri göçe zorlama ve rastgele ateş açma boyutuna ulaştı" dedi.

  Suriyeli aktivist: YPG Arapları göçe zorluyor #2

  Üyesi olduğu komisyonun, Rakka'nın kuzeyindeki Nus Tel, Haşişe, Ufla köylerinde YPG ve Hristiyan Süryani Sutoro güçlerinin ortaklaşa hırsızlık ve yağmalama yaptıklarını iddia eden Salih, zirai makineler, jeneratör gibi sivillere ait malzemelerin çalındığını söyledi.

  Suriyeli aktivist: YPG Arapları göçe zorluyor #3

  Salih, "YPG, kontrolü altındaki Rakka'nın kuzey banliyölerinde yeni bir yöntem kullanıyor. Yüzlerce kişiyi baskıyla gözaltına aldı. Ayn İsa ve diğer köylerde YPG'nin gözaltına aldığı kişilerden bazılarının cesetleri üzerinde işkence izleri bulundu" diye konuştu.

  YPG'nin Halep-Haseke yolunda bulunan ve hiçbir gruba bağlı olmayan Irtuvaziyye köyünde halka "evlerinizi terk edin" duyurusu yaptığını belirten Salih, söz konusu örgütün Norveç Mülteci Konseyi'nin gözetiminde inşa edilen Kasas Bireği köyündeki mülteci kampının araç-gereçlerini de çaldığını öne sürdü.

  Suriyeli aktivist: YPG Arapları göçe zorluyor #4

  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) tarafından oluşturulan "Gerçekleri Araştırma Komisyonu", YPG güçlerinin Suriye'de Türkmen ve Arapları hedef alan tehcir politikası uyguladığını iddia etmişti..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir