Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.016
0.45%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Suudi Arabistan Çin'deki toplama kamplarına destek verdi

  Suudi Arabistan Çin'deki toplama kamplarına destek verdi

  Müslüman Uygur Türklerine yapılan zulmü terörle mücadele olarak lanse eden Suudi Arabistan'ın, bu tavrı tepki çekti.
  • Haber Merkezi
  • 23.02.2019 - 14:19
  • Güncelleme : 23.02.2019 - 14:19

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Çin'i ziyaret etti. Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başkan Yardımcısı Han Cıng ile görüşmeler gerçekleştiren ve bu ülke ile 28 milyar dolarlık ticari anlaşmalara imza atan Suudi Veliaht Prens, skandal bir açıklama yaptı.

  KÜÇÜK KRAL ŞAŞIRTMADI

  Selman, Pekin yönetiminin Doğu Türkistan'da inşa ettiği ve milyonlarca Uygur Türkünü asimilasyona tabi tuttuğu toplama kamplarını desteklediklerini söyledi.

  Suudi Arabistan Çin deki toplama kamplarına destek verdi #1

  Çin Devlet Başkanı Şi ile Büyük Halk Salonu'nda görüşen Muhammed bin Selman, "Çin'in, ulusal güvenliği korumak için terörle ve aşırıcılıkla mücadele önlemleri alma hakkına saygı duyuyor ve destekliyoruz. Çin ile iş birliğini güçlendirmeye de hazırız. Dışarıdan Çin'in iç işlerine müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz. Çin, ulusal güvenliği için terörle mücadele ve aşırılık karşıtı çalışmaları yürütme hakkına sahiptir." diye konuştu.

  Suudi Arabistan Çin deki toplama kamplarına destek verdi #2

  ULUSLARARASI BASINDA TEPKİ

  Bin Selman'ın açıklamalarını manşetine taşıyan Newsweek, Suudi Veliaht Prens'in sözlerini, "Bin Selman, Pekin ziyaretinde Çin'in Müslümanlar için kullandığı toplama kamplarını savundu." ifadeleriyle okurlarına duyurdu.

  YENİ MÜTTEFİK ARAYIŞI

  Dergi ayrıca, ziyareti, "Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi nedeniyle Batılı ülkelerin hedefinde olan Suudi Prens Muhammed'in Çin ziyaretini, yeni müttefikler oluşturma çabası" olarak yorumladı.

  Suudi Arabistan Çin deki toplama kamplarına destek verdi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir