Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.604
-0.12%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Suudi Arabistan'dan İran'a: Kolay lokma değiliz

  Mekke Emiri, ülkesinin kolay lokma olmadığını ve topraklarını hedef alan her türlü saldırıya karşılık vereceklerini söyledi.
  • AA
  • 14.09.2016 - 23:10
  Suudi Arabistan'dan İran'a: Kolay lokma değiliz

  Suudi Arabistan devlet televizyonunda yayınlanan haberde; Mekke Emiri Prens Faysal, Mina'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, İran'ın içişlerine müdahale etmediklerine işaret ederek, bu kutsal toprakların ve haccın siyasi işlere ve sloganlara alet edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

  Her siyasi akıma sloganlarını atmaları izni vermeleri durumunda hac ibadetinin eda edilemeyeceğini ifade eden Prens Faysal, haccın siyasileştirilmesine izin vermemelerinin Müslümanların lehine olduğunu kaydetti.

  Suudi Arabistan dan İran a: Kolay lokma değiliz #1

  "İRAN YÖNETİMİNE ALLAH HİDAYET ETSİN"

  Halid el-Faysal, İran'ın Arap ülkelerinin içişlerine müdahalesine de değinerek, "İran yönetimini Allah hidayet etsin. Irak, Suriye ve Yemen'deki Müslüman halklara yönelik hatalı eğilimlerinden ve yanlışlarından kurtarsın." diye konuştu.

  "SUUDİ ARABİSTAN KOLAY LOKMA DEĞİL"

  Faysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Suudi Arabistan kolay lokma değil, topraklarını hedef alan her türlü saldırıya karşılık verecektir. Bu kutsal toprakları ve aziz ülkemizi savunmada ve karşılık vermede en ufak bir tereddüt göstermeyiz. Bizden tek bir kişi kalana değin bir karış toprağımızı çiğnetmeyiz."

  Hac ibadetini eda edenlere de tebriklerini ileten Halid el-Faysal, gelecek sene İranlı hacı adaylarının durumuna ilişkin de "Suudi Arabistan, İran hükümeti eğer kendilerine izin verirse haccetmek isteyen her İranlıyı kabul etmekten onur duyar." ifadelerini kullandı.

  Hac organizasyonunda görev alan polis ve sivil sayısının 300 bini geçtiğini belirten Faysal, bu yıl 426 bin kişinin de kaçak geldiği için sınır dışı edildiği bilgisini de paylaştı.


  Görüş Bildir