Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
500.160
-1.12%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C
  Trump: Esad yaptıklarının bedelini ödemeli

  Trump: Esad yaptıklarının bedelini ödemeli

  ABD Başkanı Donal Trump, Lübnan Başbakanı Hariri ile yaptığı basın toplantısına Esad ile ilgili sert ifadeler kullandı.
  • Ajanslar
  • 25.07.2017 - 23:38

  Suriye'deki insani yıkımla ilgili değerlendirmeler yapan Trump, önceki Başkan Barack Obama ve yönetimini "Suriye'de üzerine düşeni yapmamakla" suçladı.

  Trump: Esad yaptıklarının bedelini ödemeli #1

  "ESAD'IN HAYRANI DEĞİLİM"

  "Esed'in hayranı değilim. Onun kendi ülkesine ve insanlığa karşı yaptığı şeyler korkunç. Bunu uzun zamandır söylüyorum." diyen Trump, Esed'in yaptıklarını uzaktan izleyecek biri olmadığını vurguladı.

  "OBAMA KUMA KIRMIZI ÇİZGİLER ÇİZDİ"

  Obama döneminde kimyasal silah kullanımı noktasında kırmızı çizgiler çizildiğini, ancak Esed rejiminin bu silahları kullanmasının ardından hiçbir şey yapılmadığını dile getiren Trump, "Başkan Obama kuma kırmızı çizgiler çizdi. Ardından kimyasal da dahil korkunç şeyler yapıldı. Ben bir adım ileri gittim ve Obama'nın yapması gereken şeyi yaptım. (Gereken yapılsaydı) Suriye'de ne İran ne de Rusya olurdu." şeklinde konuştu.

  Trump: Esad yaptıklarının bedelini ödemeli #2

  "HİZBULLAH LÜBNAN İÇİN BÜYÜK TEHDİT"

  Hizbullah'ı Lübnan için en büyük tehditlerden biri olarak niteleyen Trump, İran etkisi altındaki örgütün ülkeye ve Lübnanlılara zarar verdiğini savundu. Trump, Lübnan'ın DEAŞ, El Kaide ve Hizbullah'a karşı bir sınır hattı olduğunu belirterek, Lübnanlıların ülkelerini güvende tutmak için çok çaba harcadığını ifade etti.
  "Hizbullah; Lübnan devleti, Lübnanlılar ve tüm bölge için bir tehdittir. Örgüt aynı zamanda İran'ın da desteğiyle Suriye'deki insani yıkımı körüklüyor." ifadelerini kullanan Trump, Beyrut yönetimine terörle mücadelesinde daha fazla destek sözü verdi.

  Trump: Esad yaptıklarının bedelini ödemeli #3

  Lübnan'ın çok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmasından övgüyle bahseden Trump, tüm bölge ülkelerinin mülteci sorunuyla ilgili somut adımlar atması ve bu insanların evlerine dönmesine yardımcı olması gerektiğini belirtti.

  "KORKUNÇ SUÇLARDAN KURTULAMAYACAK"

  "Bu ülkeye ve insanlığa yaptığı şey korkunç." diyen Trump, Esad'ın Suriye'de işlenen "korkunç" suçlardan kurtulamayacağını söyledi.

  Suriye ve Irak politikaları nedeniyle Obama'yı sert bir şekilde eleştiren Trump, son 4-5 ay içinde, son 8 yılda yapılan mücadeleden daha başarılı bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

  Trump: Esad yaptıklarının bedelini ödemeli #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir