Petrol
109.14
-0.06%
Euro
17.5026
-0.14%
Dolar
16.6911
-0.04%
Altın
970.18
0.03%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
319.123
-6.60%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Twitter Trump'a karşı mahkemeye gidiyor

  Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Donald Trump karşıtı bir hesabın kime ait olduğunu açıklamasını talep eden ABD yönetimine dava açtı.
  • AA
  • 07.04.2017 - 02:33
  Twitter Trump'a karşı mahkemeye gidiyor

  Twitter Trump a karşı mahkemeye gidiyor #1

  ABD basınında çıkan haberlere göre, San Francisco merkezli Twitter, Trump karşıtı paylaşımlarda bulunan "@ALT_uscis" isimli kullanıcısının gerçek kimliğini açıklamamak için mahkemeye başvurdu.

  San Francisco'daki bir federal mahkemeye sunulan dilekçede, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ajansının (CBP) geçen ay Twitter'a söz konusu kullanıcısının hesap erişim bilgileri, telefon numarası, adresi ve IP adresini talep eden bir celpname gönderdiği ifade edildi.

  "KONUŞMA ÖZGÜRLÜĞÜNE KARŞI BİR TEHLİKE"

  Twitter'ın bu talebi konuşma özgürlüğüne karşı bir tehlike oluşturduğu gerekçesiyle reddettiği belirtilen mahkeme belgesinde, "ABD Anayasası'nın birinci maddesi tarafından Twitter kullanıcılarına ve Twitter'ın kendisine verilen konuşma özgürlüğü, siyasi görüşleri isimsiz veya takma isimle yayma hakkını kapsar." ifadesine yer verildi.

  HESABIN TAKİPÇİ SAYISI ARTTI

  ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerinin (USCIS) alternatifi anlamına gelen "@ALT_uscis" adlı Twitter kullancısının takipçi sayısı, davaya ilişkin haberlerin ardından hızla 40 binden 60 bine yükseldi.

  Twitter Trump a karşı mahkemeye gidiyor #2

  ACLU, TWİTTER KULLANICISINI SAVUNACAK

  Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Twitter'dan yaptığı açıklamada şirketi kararından dolayı kutlayarak, "@ALT_uscis" isimli kullanıcıyı temsil etmek üzere davaya katılacağını duyurdu.

  Trump yönetiminin göçmenlere ve mültecilere yönelik politikalarını eleştiren "@ALT_uscis" kullanıcısının ACLU'nun bu tweetini yeniden paylaşması dikkati çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir