Petrol
83.36
0.82%
Euro
19.5804
0.16%
Dolar
18.6388
0.00%
Altın
1.062
0.35%
Borsa
4960
0.00%
Bitcoin
321.740
-1.65%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Yüksek Mahkeme'den Obama'nın mülteci teklifine ret

  Obama'nın, yasa dışı olarak ülkede bulunan 4 milyonu aşkın göçmeni sınır dışı edilmekten korumasına yönelik teklifi reddedildi.
  • Ajanslar
  • 24.06.2016 - 12:05
  Yüksek Mahkeme'den Obama'nın mülteci teklifine ret

  Yüksek Mahkeme den Obama nın mülteci teklifine ret #1

  ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Barack Obama'nın, yasa dışı olarak ülkede bulunan 4 milyonu aşkın göçmeni sınır dışı edilmekten korumasına yönelik yasayı geri çevirdi.

  "YASAYA AYKIRI" DEMİŞLERDİ

  ABD Başkanı Barack Obama, göçmenlik yasası reformu için verdiği teklifi ABD Kongresi'nden geçiremeyince, başkanlık yetkilerini kullanarak kanun hükmünde bir kararname yayınlamıştı.

  Ancak Cumhuriyetçi Partili eyaletler, başkanlık kararnamesiyle hayata geçirilen planın anayasaya aykırı olduğunu ileri sürmüştü.

  FEDERAL MAHKEMENİN KARARI GEÇERLİ SAYILACAK

  26 Cumhuriyetçi valinin girişimi sonucu bu kararname Teksas Federal Mahkemesi tarafından görüşülmüş ve askıya alınmıştı. Yüksek Mahkeme'nin 4 evete karşı 4 hayır oyu verdiği reform yasası, eşit oy nedeniyle görüşmeye alınmıyor. Bu yüzden federal mahkemenin verdiği karar geçerli sayılmaya devam edecek.

  GÖÇMENLERİN SINIR DIŞI EİLMELERİNİ ENGELLEMEK İSTİYORDU

  Obama, göçmenlik reformuyla ile ABD'de uzun süre bulunan ve vergi veren yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmelerini engellemek, ayrıca yasal çalışma hakkı almalarını sağlamak istiyordu.

  Başkan Barack Obama, Yüksek Mahkeme'nin kararından hemen sonra gazetecilerin karşısına geçip açıklamada bulundu. Obama, kararı "Çok üzücü" olarak niteledi. Obama Yüksek Mahkeme'nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Son 20 yılda göçmenlik sistemimiz, herkesin bildiği gibi bozuldu. Yüksek Mahkeme, bugün bu sorunu çözmek için bir karara varmaması, sistemi ileri değil, eskisinden daha geriye götürdü. Arzuladığımız bir ülkeden bizi uzaklaştırdı" dedi.

  Görev süresi kasım ayında sona erecek olan Obama'nın bundan sonra göçmenlik reformu ile ilgili adım atması beklenmiyor. ABD başkanı, eninde sonunda göçmenlik reformunun yasallaşacağı öngörüsünde bulunuyor.


  Görüş Bildir