Petrol
88.06
0.01%
Euro
18.1197
0.55%
Dolar
18.4871
-0.17%
Altın
986.42
-0.11%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.355
-0.78%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Avcı: Geçmişteki Türk eğitim sisteminde mankurtlaşma oldu

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçmişteki Türk eğitim sisteminin bir mankurtlaştırma olduğunu söyledi.
  • 22.11.2014 - 16:55
  Avcı: Geçmişteki Türk eğitim sisteminde mankurtlaşma oldu

  Avcı: Geçmişteki Türk eğitim sisteminde mankurtlaşma oldu #1

  Mersin'de Ak Parti Yehişehir İlçe Başkanlığı'nın kongresine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  burada yaptığı konuşmasında geçmişteki Türk eğitim sisteminden bahsetti. "Geçmişteki Türk eğitim sisteminde mankurtlaşma oldu" diyen Bakan Avcı, şunları söyledi;

  MANKURTLAŞMA OLDU

  "Orta Asya'da Janjanlar diye bir kabile var. Türkleri, Kırgızları ve Kazakları köleleştirmek için bir işkence uyguluyorlar. Yakalanan kişinin kafası tıraşlanıp ıslak deve derisi geçiriliyor. Daha sonra kızgın çöl güneşi altında bırakılıyor. 3-4 gün sonra deri kuruyup kafayı sıkıştırıyor, saç kökleri uzamaya başladığında deve derisinden çıkamadığı için beyinin içine doğru işlemeye başlıyor. Bir süre sonra kişi akli melekelerini kaybedip efendilerinin istediğini yapmaya başlıyor. Buna mankurtlaştırma deniyor. Geriye doğru baktığımız zaman Türk eğitim sisteminde de, daha doğrusu bize dayatılmak istenen bir çok eğitim sisteminin de bir mankurtlaştırma olduğunu görüyoruz.

  Avcı: Geçmişteki Türk eğitim sisteminde mankurtlaşma oldu #2

  EĞİTİMDE YAPTIĞIMIZ MANKURTLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇMEK

  Türkiye pek çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da vesayetleri ortadan kaldırıyor derken kastettiğimiz şeylerden biri de o kafasına geçirilmek istenen ve çocuklarımızı geçmişiyle, kültürüyle, diliyle bütün ilişkisini kesecek birer mankurt haline getirilmeye yönelik bütün programları etkisiz hale getirilmesi söyleminden bahsediyoruz. Eğitimde yaptığımız aslında budur. Mankurtlaşmanın önüne geçmektir. O yüzden eski mankurtlardan bu kadar itiraz sesleri yükselmektedir."

  EĞİTİM SORUNLARI HALININ ALTINA SÜPÜRÜLMÜŞ

  Eğitimde yaşanan sorunların 10 yıl öncesine kadar geçmişteki iktidarlar tarafından halının altına süpürüldüğünü vurgulayan Avcı,  "Sümen altı edilmiş, biriktirilmiş, tortulaştırılmış bir çok sorun el atılmadan bekletiliyordu çünkü buna el atacak cesareti olan iktidarlar görünmüyordu. Ama Ak Parti İktidarı, seçimi değil gelecek kuşakları düşündüğü için özellikle eğitimde bu cesur kararları aldı. Geçmişte halının altına süpürülen bütün sorunları teker teker çözmeye başladı. İyi bir noktaya geldik. Şimdi içerik ve nitelikle ilgili düzenlemeler peş peşe uygulamaya konmaya başlandı. Okul yapmak, öğretmen sayısını arttırmak yetmiyor, aynı zamanda kaliteyi yükseltmek gerekiyor. Dikkat ederseniz bu sorunlara neden olan ve göz yuman çevrelerden itiraz sesleri yükseliyor. Özellikle eğitim alanında yapılanlar konusundaki ibrazlara bakıldığında bunun nereden geldiğini görüyorsunuz" dedi.


  Görüş Bildir