Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.737
-1.78%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Bursa'da 85 yaşındaki Şahizar Nine'nin okuma azmi

  Bursa'da 85 yaşındaki Şahizar Nine'nin okuma azmi

  Bursa'da yaşayan 85 yaşındaki Şahizar Iltır, ilerleyen yaşına rağmen kar kış demedi her gün 2 kilometre yürüyerek gittiği kursta okuma-yazma öğrendi.
  • İHA
  • 17.01.2019 - 11:07
  • Güncelleme : 17.01.2019 - 11:29

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma-yazma seferberliği kapsamında Şahizar Yıltır da okuma-yazma öğrendi.

  2 AYDA OKUMAYI SÖKTÜ

  Keles Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından verilen kurslara katılan Şahizar Nine, 2 ayda okumaya ve yazmaya başladı.

  Çocukluğunda okula sadece bir yıl giden Yıltır, okuma yazma bilmeyerek hayatını sürdürdü.

  Kursun açılmasıyla birlikte 85 yaşındaki kadın, her gün kar kış demeden 2 kilometre yolu yürüyerek okula gitti.

  Bursa da 85 yaşındaki Şahizar Nine nin okuma azmi #1

  Bursa'da 85 yaşındaki Şahizar Nine'nin okuma azmi ViDEO

  SERTİFİKASINI ALDI

  2 ay boyunca ders alan Yıltır, artık evinde gazete ve kitabını okuyabiliyor. Keles Halk Eğitim Merkezi Tarım Teknolojileri Öğretmeni Hasan İlker Akalın, kurstan sertifikasını alan iki çocuk ve iki torun sahibi Yıltır’ın evine giderek kendisini geliştirmesine yardımcı oluyor.

  Bursa da 85 yaşındaki Şahizar Nine nin okuma azmi #2

  "ARTIK YAŞIMIZ GEÇTİ"

  85 yaşında olduğunu ve 2 ay evvel okuma-yazma öğrendiğini belirten Yıltır, "Bize gelip okur musunuz, okula gider misiniz dediler. Ben de geleceğimi söyledim. Okulda öğrenmeye gayret ettik. Artık yaşımız geçti. Kafamız bu kadar alıyor. Aslında ben kendi kendime iyi okuyorum, ama şimdi biraz sıkılıyorum. Televizyonda çıkan yazıları okuyabiliyorum. Keşke daha önce öğrenseydim diyorum, ama öğrenemedim. Böyle olacağını bilemedik. Anamızdan erken doğmuşuz."dedi.

  Bursa da 85 yaşındaki Şahizar Nine nin okuma azmi #3

  "SADECE 1 YIL OKULA GİTTİM"

  Sadece 1 yıl okula gittiğini vurgulayan Yıltır, "Sonra beni okuldan aldılar. Küçücüktüm eskiden hemen alıveriyorlardı okuldan. Hep bu köydeydim. Baraklı’da bir okul vardı. İsmail hocamız vardı. Hepsi bir sınıftaydı. 1’den 5’e kadar aynı yerdeydik. Oraya 1 sene gittiydim. Şimdi okumayı da bu köyde ve okulda öğrendim. Okumak ve yazmakta zorlanıyorum, yaşımız var. Yaşımız olmasa zorlanmayacağız, ama benim kafam sadece okumakta değil ki. Yazı da biliyorum. Adımı da yazıyorum, telefonumu da biliyorum. Her şeyi biliyorum." diye konuştu.

  Bursa da 85 yaşındaki Şahizar Nine nin okuma azmi #4

  "HEP ÇALIŞTIK"

  Okumaya vaktinin olmadığını ifade eden Yıltır, "Hep çalıştık. Düşünmedim bile okumayı. Bir yere gitmediğim için okuma bilmemenin zorluğunu çekmedim. Az çok geldiğim gittiğim yeri biliyordum. Ben bundan sonra okusam ne yapacağım, öğrensem ne yapacağım? Kuran-ı Kerim’i de sonradan öğrendim. 81 yaşında camiye giderek Kur’an-ı kerim öğrendim. Yollarımız çamurdu, beni çamurda uğraştırmayın dedim. Ayakkabılarımızı değiştirip diğer ayakkabılarımızı giyerek gidiyorduk. Her yer çamur olduğu için. Kar, kış demeden ayağıma poşetleri giyerek camiye Kur’an-ı kerim okumaya gittim. Hatmettim Allah’a şükürler olsun." şeklinde konuştu.

  Bursa da 85 yaşındaki Şahizar Nine nin okuma azmi #5

  "MEZUN OLDU AMA DESTEĞİMİZ DEVAME DECEK"

  Keles Halk Eğitim Merkezi Tarım Teknolojileri Öğretmeni Hasan İlker Akalın ise,"Baraklı Mahallesi’nde 5 kursiyerimiz vardı. Şahizar Teyze'm bunlardan bir tanesidir. Kendisi 1934 doğumlu 1. sınıfı okumuş, harfleri iyi kötü biliyordu, ama bir araya getiremiyordu. Biz onunla başladık ve okumayı söktü. Şahizar Teyzemiz 85 yaşında. Okuma sertifikasını da aldı. Biz onu mezun etmiş olduk, ama desteğimiz devam edecek. Şahizar Teyze 2 ayda öğrendi, çok zorlanmadı. Kurstan önce okuyamıyordu. Kurs bitmesine rağmen kursiyerlerimizle yakından ilgilenmeye devam ediyoruz." dedi.

  Bursa da 85 yaşındaki Şahizar Nine nin okuma azmi #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir