Petrol
96.97
0.39%
Euro
18.1889
-0.39%
Dolar
18.0955
0.09%
Altın
1.017
-0.35%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
393.419
-7.84%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Çocuklarda okul fobisi

  Çocuklarda okul fobisi

  Çocuklar yaz tatiliyle vedalaşıp yeni bir eğitim-öğretim maratonuna daha adım atıyor. Okula yeni başlayan miniklerin bazıları bu yeni deneyimin heyecanını yaşarken, kimileri de okul fobisi yaşıyor.
  • Haber Merkezi
  • 11.09.2018 - 12:09
  • Güncelleme : 11.09.2018 - 12:16

  Her çocuk okul sevgisiyle dolu olamıyor. Hatta öğrencilerin bir kısmı ciddi anlamda okul fobisi yaşayabiliyor.

  Okul fobisine sahip olan çocukların serzenişlerinin önüne geçmek isteyen anne ve babalar ise öğretmen değiştirmek, çocuğu daha az başarılı bir sınıfa aldırmak ya da başka bir okula transfer etmek gibi yollara başvurabiliyor.

  OKUL FOBİSİ

  Uzman Psikolog Aycan Bulut, bu yöntemlerin yalnızca geçici sonuçlar verdiğini söylüyor. Bu gibi değişikliklerin çocukları başlangıçta mutlu ve okula uyumlu gösterse de kısa sürede çocukların yeniden evde kalma isteği göstermelerine neden olacağını vurgulayan Aycan Bulut, okul fobisinin çocuğun ilerleyen yaşlarında neden olabileceği sorunlara dikkat çekiyor ve çocukları okul fobisi yaşayan anne-babalara şu tavsiyelerde bulundu.

  Çocuklarda okul fobisi #1

  "İLKOKULDAN LİSEYE KADAR GÖRÜLEBİLİR"

  Aycan Bulut, "Okul fobisi yaşayan çocuklar, evde bulundukları sürede çok mutlu ve neşeli olur. Hatta bu çocukların evdeyken ev ödevlerini dahi büyük bir istekle yaptıkları görülür. Bu davranışlarının temelinde okulda başarısızlık yaşayacakları ve sınıf içerisinde aktif olamayacakları korkusu bulunur. Çünkü bu çocukların okul başarısı orta düzeydedir. Akut okul fobisi olarak adlandırılan bu durum ise ilkokuldan liseye kadar her yaşta görülebilir. Fakat bu fobinin etki derecesi, yaş grupları içerisinde değişiklik gösterir. Ergenlik dönemi ve ergenlik öncesi rastlanan okul fobisi belirtileri, ilkokula başlayan çocuklardaki kadar kuvvetli ve zorlu olmaz." dedi.

  Çocuklarda okul fobisi #2

  İNSAN İLİŞKİLERİNİ ZEDELEYEBİLİR

  Çocukların yaşları ilerledikçe okul fobisi şiddeti azalma gösterir ve akut okul fobisi yerini kronik fobiye bırakır. Bu fobinin oluşmasında ise gencin çocukluk yıllarındaki akut fobisini de içine alan çeşitli davranış ve problemler önemli rol oynar.

  Kronik okul fobisi, akut okul fobisinin tam aksine birtakım uyum zorlukları içerir. Kronik okul fobisi olan çocuklar sadece okuldan değil, önceden zevk aldıkları faaliyetlerden de uzaklaşmaya başlar.

  Bu çocuklar ders çalışmadıkları gibi, yalnız belli bir ilgi alanında faaliyet gösterirler. Ayrıca okula olan korkularını tüm çevrelerine genelleştirirler. Bu çocukların gerek insan ilişkilerinde, gerek yeni ortamlardaki huzursuzlukları ve güvensizlikleri giderek artar.

  Çocuklarda okul fobisi #3

  AŞIRI KORUYUCU ANNELER FOBİYE NEDEN OLABİLİR

  Okul fobisinde kalıtımsal ve yapısal etkenlerden ziyade psikolojik yaşantılar daha önemli yer tutar. Okul fobisi olan çocukların nedensiz yere okula gitmekten korktukları düşünülse de okul korkusunun altında temel etkenler vardır. Bunların başında, aile ortamındaki aşırı baskı sayılabilir.

  Okul fobisi olan çocukların, okul öncesi dönemlerinde anneleri tarafından aşırı özenle büyütüldükleri görülür.

  Bu tür annelerin sürekli çocuklarını memnun ederek onların sevgilerini kazanma çabası içinde oldukları, tüm gereksinimlerini karşıladıkları ve onları sürekli korudukları dikkat çeker. Bu anneler, çocuklarının bedensel rahatsızlıkları ile yakından ilgilidir.

  Çocuklarda okul fobisi #4

  YAKIN OLMA İSTEĞİ

  Çocukları gözlerinin önünde olmadığında kendilerini çok rahatsız hissederler. Psikolojik ve fizyolojik olarak çocuklarıyla aşırı yakın olma gereksinimi duyarlar. Bu anneler çocuklarını anaokuluna göndermekten kaçındıkları gibi, çocuklarını arkadaşlarının evlerine yollamaktan dahi sakınırlar.

  Yaşamın ilk yıllarından beri bu tür anne-çocuk ilişkisinde olan çocuklar okul başladığı zaman büyük sorunlar yaşar.

  Annelerinin koruyucu ve baskılı ortamından bir an olsun uzak kalmamış bu çocukların yabancı bir çevrede ve tanımadıkları insanlarla birlikte olmaları, onları huzursuz eder. Okul fobisi olan çocukların babaları da çocuklarına aynı eşleri gibi davranır.

  Çocuklarda okul fobisi #5

  PSİKOTERAPİNİN ÖNEMİ

  Okul fobisi, çocukların okuldan, sosyal faaliyetlerden ve öğrenme yaşantısından uzaklaşmalarına neden olduğu için akademik ve sosyal gelişimlerini olumsuz etkiler. Okul fobisi yaşayan çocukların en kısa sürede okula dönmeleri amaçlanır.

  Çocuğun okula dönmesinden önce sorunun nedenlerinin anlaşılmasına yardımcı olmak ve endişelerini azaltmak amacıyla bir süre için psikoterapi yapılması uygundur. Psikoterapi, kronik okul fobisinde ve çocuğun okula dönmesinde olumlu sonuç verir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir