Dolar
6.8394
0.4066%
Euro
7.6045
0.7578%
Altın
1729.66
0.6505%
Borsa
105331.35
-0.0269%
G. Altın
379.874
0.9154%
Bitcoin
64784.87
1.1349%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C
  Ebeveynlere okula yeni başlayan çocuklar için öneriler

  Ebeveynlere okula yeni başlayan çocuklar için öneriler

  Uzmanlar, 17 Eylül Pazartesi günü ilkokul birinci sınıfa başlayacak çocukların zorlanmasını önlemek isteyen ailelere, yaz tatilinde okuma yazma kabiliyeti oluşturabilmeleri için tavsiyelerde bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 17.07.2018 - 12:01

  Ebeveynlere okula yeni başlayan çocuklar için öneriler

  Psikolojik Danışmanlık Rehberlik (PDR) uzmanları, bir yetişkin gibi okumaları ve yazmaları beklenmese de çocukların okul öncesi okuryazarlık pratiği yapmasını kazanılması gereken bir davranış olarak görüyor.

  ERKEN OKURYAZARLIĞIN ÖNEMİ

  Ailelerin çocukları ile birlikte hareket edebilecekleri en ideal zaman ise okula başlamadan önceki yaz tatili olarak değerlendiriliyor.

  Çocukların erken okuryazarlığı öğrenmesindeki temel amacın harfleri gördüğü zaman tanıması ve o harfin sesini çıkarabilmesi olduğunu ifade eden PDR Uzmanı Ferhan Uz Güçlü, bu dönemde okuma yazmanın soldan sağa doğru olduğunun da öğretilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

  DAHA KOLAY ÖĞRENİYORLAR

  Okula ilk kez başlayacak çocukların yaz tatilini verimli değerlendirmeleri adına anne ve babalara büyük sorumluluk düştüğünü belirten Ferhan Uz Güçlü, "Erken okur yazarlık çocuğa sadece harf becerisi değil, konuşma, kendini ifade etme, öğrenme ve iletişim kurma kolaylığı sağlıyor. Veliler bu süreçte çocuklarının kendileriyle, arkadaşlarıyla, yeni tanıştığı insanlarla daha kolay ve özgüvenli bir şekilde iletişim kurduğunu gözlemleyecektir." dedi.

  ADINI YAZMAKLA BAŞLASIN

  İlkokula başlayan öğrencilerimizde de gözlemlediğimiz gibi harfleri öğrenmeye başladıklarında en çok kendi isimlerini, sonrasında anne ve babalarının isimlerini yazmak onları çok mutlu ediyor.

  Bebek yaşlardan beri duymaya alıştıkları ismi yazmayı öğrenmek onlar için kalıcı olacağı için çalışmalara bu adımdan başlanabilir.

  İLK DEFA DUYACAĞI KELİMELERİ ÖĞRETİN

  Çocukların okumayı sökene kadar ona ilk defa duyacağı kelimeler içeren yazılar okunması hem anlamını merak etmesine hem de içinde bir an önce yazma isteği uyanmasına yardımcı olacak.

  Onun anlayacağı ve takip edebileceği şekilde yazılar yazmak, yazarken takip etmesi veya okunan satırın onun göreceği şekilde takip edilmesi, harf kavramını anlamasını sağlayacaktır.

  Tabi bu eğitimde sadece harflere değil sayılara da aşina olması doğrultusunda pratikler yapılmalı.

  PRATİKLERLE SAYILARI ÖĞRETİN

  Çocuğunuza daha iyi bir öğrenme süreci için market oyunu edinilerek, çocuğa evdeki buzdolabında kaç adet yumurta olduğu sayılarak gösterilip ondan da tek tek sayması istenebilir, ardından bir alışveriş listesi oluşturularak birlikte yazılabilir.

  Çocuğun böylece sayıları öğrenirken eğlenmesi ve bir mesleği de tanımasına katkıda bulunulmuş olacak.

  Görüş Bildir