Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.425
-0.26%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  KDK'dan sınavlar için nöbetçi nüfus müdürlüğü kararı

  KDK'dan sınavlar için nöbetçi nüfus müdürlüğü kararı

  Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) nüfus cüzdanını kaybedenlerin mağduriyet yaşamaması için tüm sınavlarda sınav merkezlerinde nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasına geçilmesine yönelik tavsiye kararı aldı.
  • Haber Merkezi
  • 29.01.2019 - 09:39
  • Güncelleme : 29.01.2019 - 16:01

  İstanbul'da yaşayan bir kişi, geçen yıl Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girmek için gittiği okulun çevresinde, nüfus cüzdanını düşürdü.

  SINAVA ALINMADI, KDK'YA BAŞVURDU

  Sınav görevlilerinin en yakın kaymakamlıktan geçici sınav belgesi alabileceğini söylemesi üzerine Fatih Kaymakamlığı'na giden aday, kurumun kapalı olması üzerine "e-Devlet" üzerinden kimlik bilgilerine ilişkin aldığı çıktı ve ehliyetiyle tekrar sınavın yapılacağı okula geldi ve sınava girmek istedi. Ancak sınava kabul edilmeyen kişi, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)'ye başvurdu.

  SINAVIN TEKRARLANMASINI İSTEDİ

  Başvurucu, yaşadığı mağduriyette ihmali olan kamu görevlilerinin cezalandırılmasını, giremediği sınavın kendisine yönelik tekrarlanmasını, maddi ve manevi zararının karşılanmasını talep etti.

  KDK'nin başvuruyu incelemeye aldığı sürede Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi  (ÖSYM ) tarafından gönderilen yazıda, ÖSYM'nin ilgili mevzuat gereği resmi çalışma gün ve saatleri dışında, sınav günlerinde nüfus müdürlüklerinin açık olmasını sağlamak gibi bir görev ve yükümlülüğünün bulunmadığı bildirildi.

  Yazıda, nüfus müdürlüklerinin açık tutulması uygulamasının sınava girecek aday sayısının en fazla olduğu YKS ve KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans ile sınırlı olarak yapıldığı belirtildi.

  KDK dan sınavlar için nöbetçi nüfus müdürlüğü kararı #1

  ÖSYM İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NI İŞARET ETTİ

  Geçerli kimlik belgesi ile süresinde sınav binasına gelmeyen adayın sınava girememesi işleminde, mevzuata aykırılık bulunmadığına işaret eden ÖSYM, nüfus müdürlüklerinin resmi çalışma saatleri dışında açık tutulmasına karar verme yetkisinin de İçişleri Bakanlığına ait olduğunu kaydetti.

  ÖSYM'nin yazısında, sınav gününde nüfus müdürlüklerinin açık bulundurulacağına yönelik de herhangi bir duyuru yapılmadığı bilgisine yer verildi.

  KDK dan sınavlar için nöbetçi nüfus müdürlüğü kararı #2

  SINAV TEKRARLANSIN TALEBİNE RET

  Başvuruyu incelemeye alan KDK, başvurucunun, yeniden sınava alınması, maddi, manevi zararlarının karşılanması, yetkililerle ilgili işlem yapılmasına yönelik taleplerini reddetti.

  TAVSİYE KARARI

  Kurum, tüm sınavlar için merkezlerde nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasına geçilmesine yönelik ÖSYM ile İçişleri Bakanlığı'na tavsiyede bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir