Euro
9.6752
0.72%
Dolar
8.0652
0.72%
Altın
460.73
1.42%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
499.833
-2.35%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C
  Lise öğrencilerinden işitme engelliler için gözlük

  Lise öğrencilerinden işitme engelliler için gözlük

  Düzce'de 2 lise öğrencisi, takıldığı gözlüğün yan bölümündeki led ekrana konuşmaları yansıtarak, işitme engelli bireylere iletişim kolaylığı sağlayacak düzenek geliştirdi.
  • AA
  • 25.02.2019 - 11:20
  • Güncelleme : 25.02.2019 - 11:53

  Düzce Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akyürek, fizik öğretmeni Adem Akkuş'un danışmanlığında, işitme engelli bireylerin iletişimini kolaylaştırmak amacıyla çalışma yapmaya karar verdi.

  Öğrenciler, takıldığı gözlüğün yan bölümündeki led ekrana konuşmaları alt yazı şeklinde yansıtan düzenek geliştirdi.

  Lise öğrencilerinden işitme engelliler için gözlük #1

  KONUŞMA VE ANLAMA OLANAĞI

  Mikrokontrol kart yardımıyla Android işletim sisteminden aldığı sözel veriyi, kodlar sayesinde yazıya çevirip gözlüğün yanında bulunan ekrana aktaran düzenek, engelli bireylere karşısındaki insanın konuştuğunu anlayabilme olanağı tanıyor.

  YARIŞMALARA KATILIYORLAR

  Proje danışmanı Adem Akkuş, "Öğrencilerimizin birçoğu proje yapıp yarışmalara katılıyor. Öğrencilerimizin empati kurup işitme engelli bireyler için bir şeyler üretmeleri, çok hoşuma gitti. Ürünle ilgili eksik noktaları birlikte tamamladık. Azim ve gayretleri sayesinde proje üretti. Gayet de güzel çalışıyor. Umarım bundan sonra bu projeyi daha güzel ve pratik hale getirirler." diye konuştu.

  Lise öğrencilerinden işitme engelliler için gözlük #2

  Öğrenci Dağhan Akyürek de engelli bireylere faydalı olmak için proje yürüttüklerini söyledi.

  "ENGELLİLER İÇİN PROJE YAPMAK İSTEDİK"

  İşitme engelli bireylerin, işaret dili bilmeyen kişilerle konuşmasını sağlamak amacıyla yola çıktıklarını anlatan Akyürek, "Bilim ve Sanat Merkezi'nde genelde proje odaklı çalışıyoruz. Yeni bir proje için beyin fırtınası yaparken işitme engelli bireyler için böyle bir proje yapmaya karar verdik. Bu konu hepimize mantıklı geldi. Bu şekilde yola çıktık." ifadelerini kullandı.

  Lise öğrencilerinden işitme engelliler için gözlük #3

  "İLETİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMIŞ OLDUK"

  Sistemin basit ama faydalı olduğunu işaret eden Akyürek, "Mikrofondan aldığımız sesi, arduino aracılığıyla gözlükteki led ekrana iletiyoruz. Bu led ekranda, ayna sayesinde yazı görülüyor. Bu şekilde işitme engelliler için iletişimi kolaylaştırmış oluyoruz." diye konuştu.

  "HEDEFİMİZE ULAŞTIK"

  Öğrenci Ömer Berkay Biçer ise, "Öğretmenimize danışarak gerekli ekipman ve izlememiz gereken yol için destek aldık. Sonrasında işe koyulduk. Elektronik parça temininden sonra kodlar yazıldı, parçalar birleştirildi. Denemelerimizi de yaparak, hedefimize ulaşmış olduk. Tabii bunun seri üretime geçmesi daha profesyonel iş." değerlendirmesinde bulundu.

  Lise öğrencilerinden işitme engelliler için gözlük #4

  "TERCÜMAN OLMADAN İLETİŞİM SAĞLAYABİLECEK"

  Biçen, projeyle faydalı bir iş başarmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Dikkati çekmemesi için projeyi gözlük şeklinde tasarladık. Dışarıdan bir insanın görüp garipsememesi için bunu yaptık. Normal gözlük takıyormuş gibi bu işlem yapılacak. Sohbet ederken karşı tarafın konuşmasını engelli kişi, yansıma olarak görüp herhangi başka cihaz olmadan anlayabiliyor. İşaret dili çok fazla bilinmiyor ve bu dil, ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Biz bunun da önüne geçtik. Böylece işitme engelli birey, tercüman olmadan karşıdaki kişiyle anlaşabilecek." şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir