Euro
11.1923
1.02%
Dolar
9.6021
1.07%
Altın
553.99
1.61%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
584.999
-2.74%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Nabi Avcı Almanya'daki okullara yapılan saldırıyı kınadı

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Almanya'da, Türklere yönelik okul duvarlarına yazılan ırkçı söylem ve eylemleri kınayarak "Bu tehlikeli bir gidişe işaret ediyor" dedi.
  • 05.01.2015 - 17:27
  Nabi Avcı Almanya'daki okullara yapılan saldırıyı kınadı

  Nabi Avcı Almanya daki okullara yapılan saldırıyı kınadı #1

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Bakan Avcı, basına kapalı gerçekleşen yemeğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  BU EYLEMLERİ KINIYORUZ

  Nabi Avcı, "Almanya'da okul duvarlarına Türklere hakaret içeren ırkçı ifadeler yazıldı. Avrupa'da da Müslümanlara karşı ırkçılık artıyor. Bununla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi;

  "Özellikle okullara yönelik bu tür ırkçı söylemleri ve eylemleri şiddetle kınıyoruz. Öncelikle bunu vurgulamakta yarar var. Biz, bu tehlikeye uzun bir zamandan beri Türkiye olarak dikkat çekiyorduk"

  MEDENİYETLER İTTİFAKI PROJESİNİ HATIRLATTI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, "Medeniyetler İttifakı" projesinin eşbaşkanı olduğunu hatırlatan Bakan Avcı, bu projenin amaçlarından bir tanesinin de Avrupa'da ve bütün dünyada, ırkçılık ve nefret söylemlerinin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak olduğunu kaydetti.

  TÜRKİYE'NİN ÇAĞRILARINA SAĞIR KALDILAR

  Bakan Avcı, Avrupa'da pek çok siyasetçinin Türkiye'nin çağrılarına "sağır" kaldığını belirterek, şunları ifade etti;

  "Bugün, bunun sonuçlarını acı bir biçimde görüyoruz. Sadece Almanya'da değil, Avrupa'nın başka ülkelerinde de sadece okullara değil, camilere, ibadethanelere yönelik ırkçı, yabancı düşmanı söylemlerin yaygınlaştığını da görüyoruz. Bu, Avrupa açısından da Avrupa'nın kendi esenliği bakımından da fevkalade tehlikeli bir gidişe işaret ediyor.

  Nabi Avcı Almanya daki okullara yapılan saldırıyı kınadı #2

  AVRUPA AÇISINDAN ÇOK SIKINTILI OLUR

  Onun için Avrupalı siyasetçiler başta olmak üzere Avrupa aydın kamuoyunun da bu konuya vakit geçirmeden gereken tepkiyi göstermesinde ve tedbirleri almasında büyük fayda görüyorum. Aksi takdirde bu karşılıklı bir nefret söylemine ve eylemine dönüşürse Avrupa açısından da çok sıkıntılı olur.

  İŞARETLERİ CİDDİYE ALMALARINDA FAYDA GÖRÜYORUM

  Ben, Avrupa'daki, özellikle Almanya'daki vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Biz çok kültürlülüğü, dinliliği uzun yıllar yaşamış bir millet olarak, bir imparatorluk varisi olarak bu konularda gerekli duyarlılığı gösteririz, göstermişizdir. Alman makamlarının da bu tehlikeli işaretleri biran önce ciddiye almalarında fayda görüyorum."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir