Euro
10.1764
0.15%
Dolar
8.6721
0.09%
Altın
492.05
0.09%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
371.210
-9.35%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  'Öğrenciler istediği okul türünde öğrenim görecek'

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yerleşemeyen tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde öğrenim görmelerine imkan sağlayacaklarını söyledi.
  • AA
  • 08.08.2018 - 09:58
  'Öğrenciler istediği okul türünde öğrenim görecek'

  Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS), sonuçlarının açıklanmasıyla herhangi bir okul türüne yerleşemeyen öğrencilere iyi haber. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, öğrencilerin istediği herhangi bir okulda öğrenim göreceklerini söyledi.

  "KAPASİTE OLUŞTURDUK"

  Ercan Türk, yaptığı açıklamada, bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin büyük kısmının sadece Anadolu lisesi tercihi yaptığını belirterek, "30 Temmuz'da liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra tüm öğrencilerimizin bir ortaöğretim kurumuna yerleştirileceğini ve hiçbir öğrencimizin istemediği bir okul türünde öğrenim görmemesini sağlamak için çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Bu talepleri karşılamak üzere 16 Anadolu lisesi açtık, 38 mesleki ve teknik eğitim Anadolu lisesini çok programlı Anadolu lisesine dönüştürdük. Bazı okullarımızın da kullanılmayan boş dersliklerini mevcut Anadolu liselerimize tahsis ederek, kapasite oluşturma yoluna gittik." ifadelerini kullandı.

   Öğrenciler istediği okul türünde öğrenim görecek #1

  58 BİN YENİ KONTENJAN

  Anadolu liselerinin kontenjanlarının da artırıldığını anlatan Ercan Türk, "643 Anadolu lisemizin kontenjanlarını artırarak, 6 Ağustos'ta başlayan yerleştirmeye esas nakil sürecinde toplam 58 bin Anadolu lisesi kontenjanı oluşturduk ve öğrencilerimizin tercihine açtık." dedi.

  "ÖĞRENCİLER İSTEDİĞİ OKULDA ÖĞRENİM GÖRECEK"

  Yeni açılan, dönüştürülen ve kontenjanları artırılan liselerin, yerleşemeyen öğrencilerin taleplerini karşılayacak durumda olduğuna işaret eden Ercan Türk, "Bazı öğrencilerimiz yerleştiği halde okulunu değiştirmek veya ikametine daha yakın bir okulda oluşan boş kontenjanlara nakil olmak isteyecek. Dolayısıyla başvuruların yine aynı okullarda yoğunlaşması sebebiyle ilk nakil sürecinde de bazı öğrencilerimiz yerleşemeyebilir. Ancak öğrenci ve velilerimiz açısından bir telaşa mahal olmayacak. Eğitim-öğretim başlamadan önce tüm öğrencilerimizin istediği okul türünde öğrenim görmelerini sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

   Öğrenciler istediği okul türünde öğrenim görecek #2

  "EK TEDBİRLER ALINABİLİR"

  Ercan Türk, her nakil döneminin ardından ek tedbirler alınabileceğini söyleyerek, "Sonuçların açıklandığı her dönemde, yeniden bir çalışma yapma ihtiyacı ortaya çıkarsa ki bu, veriler üzerinden yapılabilecek bir yorumdur. O tarihte bunlar Bakanlığımızca değerlendirilecektir." diye konuştu.

  "ÖĞRENCİLERİN ALEYHİNE BİR DURUM OLMAYACAK" Öğrenciler istediği okul türünde öğrenim görecek #3

  Yerel yerleştirmeye esas nakil sürecinde, öğrencilerin "mezun oldukları okulda geçirdikleri dönem sayısı"nın ve tercih önceliğinin dikkate alınmayacağını vurgulayan Ercan Türk, "Öğrencilerimiz, ilk yerleştirmeler yapılırken 'Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu' esaslarına göre yerleştirildi. Bu defa 'Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu' işleyecek. Dolayısıyla ilk yerleştirmelerde kılavuz bütün öğrencilere aynı şartlarda uygulanmışsa, bu kılavuz hem yerleşemeyen hem de yerleştiği halde nakil yapacak öğrencilere eşit olarak uygulanacağı için burada bir eşitsizlik veya öğrencilerin aleyhine bir durum söz konusu olmayacak." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir