Euro
10.1411
0.82%
Dolar
8.6365
1.3%
Altın
487.13
1.38%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.792
0.74%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Okul servislerinde kamera 1 yıl ertelendi

  Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, okul servis araçlarındaki emniyet kemeri, kamera, koltuk sensörü zorunluluğunun 1 yıl ertelenmesini olumlu karşıladıklarını belirtti.
  • İHA
  • 14.08.2018 - 15:44
  • Güncelleme : 14.08.2018 - 18:29
  Okul servislerinde kamera 1 yıl ertelendi

  Geçtiğimiz günlerde servis sektörünün acil çözüm bekleyen sorunlarını hazırladıkları raporla Aydın milletvekilleri ile ilgili kurum ve kişilere ileten Aydın Şoförler Odası Yönetimi, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yapılan bazı değişikliklere ilişkin maddelerin ertelenmesini istemişti.

  KAMERA, KEMER, SENSÖR ZORUNLU DEĞİL

  Servis araçlarından istenen, koltuk sensörü, üç nokta emniyet kemeri, her koltuğu görecek şekilde kamera ve internet sistemlerinin maliyetli olduğu gibi kısa sürede yapılmasının mümkün olmadığının dile getirildiği raporun ardından yayımlanan Resmi Gazete ile okul servislerine bir yıllık süre tanındı.

  "HOSTESLER İLKÖĞRETİM MEZUNU OLSUN"

  Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç; 14 Ağustos 2018 tarih 30509 sayılı resmi gazete ile “Okul Servis Araçlarının Çalıştırılması Taşıtlarda Aranacak Şartlar” altında yer alan 3 maddenin bir yıl ertelendiğini belirtti. Başkan Özmeriç; “Bu kapsamda; ‘Okul servis araçlarında araç takip sistemi bulundurulacaktır. Kayıtlar en az otuz gün muhafaza edilecektir. Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır. Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır.’ Maddeleri bir yıl ertelenmiştir. Teknik olarak, okullar açılıncaya kadar yapılması mümkün olmayan bu maddelerin ertelenmesini olumlu buluyoruz. Bunun yanında servis araçlarındaki rehberlerin ‘lise mezunu’ olması şartının da ‘ilköğretim mezunu’ olarak değiştirilmesini talep ediyoruz” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir