Dolar
6.8676
0.0932%
Euro
7.7855
0.3143%
Altın
1809.46
0.6049%
Borsa
117656.51
2.4806%
G. Altın
399.293
0.5879%
Bitcoin
63941.34
0.4668%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Özel okullarda yıldızlı döneme geçiliyor

  MEB özel okulları A, B, C ve D olmak üzere gruplara ayıracak ve 5 yıldızlı oteller gibi yıldız verecek
  • 09.06.2014 - 09:08
  Özel okullarda yıldızlı döneme geçiliyor

  Özel okullarda yıldızlı döneme geçiliyor #1

  Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki günlerde özel okullarla ilgili önemli bir karara imza atıyor. Bakanlık, özel okulları A, B, C ve D olmak üzere gruplara ayırarak akredite edecek. Yani okullara 5 yıldızlı oteller gibi adeta yıldız verecek. Okullar, kriterleri e-okul üzerinden kendileri dolduracak, Bakanlık bunu valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla denetleyerek onaylayacak. Veliler, hangi okulun hangi kategoride olduğunu kurumun internet sayfasından görerek, karar verecek. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, yatılı lise, fen ve sosyal bilimler liseleri ile meslek liseleri buna göre gruplandırılacak. Dershaneden dönüşerek okullaşanların kategorisi şimdiden belli: D sınıfı. 

  ÖĞRETMEN MAAŞI YÜKSEK OLAN OKULLARIN PUANI DA YÜKSEK OLACAK

  Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı'nın haberine göre, yüzme havuzu olanlar 30, ibadethanesi bulunanlar 20 puan kazanacak. Müdürü ulusal ve uluslararası çalışmalara katılanlar 10’ar puan alırken, öğretmen maaşı brüt 3500 TL’nin üzerinde olan okullar da 30 puan kazanacak. Maaşları zamanında ödeyen, ikramiye veren okullar da 20’şer puan alacak. TEOG (Temel eğitimden orta öğretime geçiş) için Türkiye ortalamasının üstünde puan alan her kategori için artı 10 puan, LYS’lerde başarılı olan 35 puanı kazanacak. Tuvalet temizliği ve temizlik malzemeleri istenilen şartlara uygun olan anaokulları 130, diğer okullar 70 puan alabilecek. Öğrencilerin öğrenme stillerine göre eğitim veren okullar 20 puan birden kazanacak. 

  ÜST KATEGORİYE TEŞVİK VAR 

  Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, karara son noktayı koymak üzere. Sayıştay ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler tamamlandı. Sıra kararın yayımlanmasında. Okullar; fiziki standartları, yönetim ve organizasyonları, eğitim öğretim süreçleri ve destek hizmetleri olmak üzere 4 başlıkta tasnif edilerek, kategorileştirilecek. Okullara teşvikler bu kategorilere göre yapılacak. Okulların kategorisine ait sertifikalar, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce düzenlenecek. Yeni okul açanlar Bakanlığın belirlediği kategorilere göre okul açacak. Halen var olanlar ise talep etmeleri halinde valilik ve kaymakamlıklara başvuru yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve Valilik, okulların gruplarının belirlenmesi amacıyla 3 kişiden oluşan ekip görevlendirecek. Ekipte okulun üyesi olduğu özel eğitim kurumları derneğinin bir temsilcisi ile Genel Müdürlük’te denetim yetkisine sahip en az 2 personel ya da 2 maarif mütfettişi yer alacak. Oluşturulan ekipten bir kişi ekip sorumlusu olacak. İnceleme ekibi en geç 30 iş günü içinde inceleme raporu doğrultusunda okullara standart alanlarına göre A, B, C veya D grubu olarak sertifika verecek. 

  ÜST KATEGORİ İÇİN 3 AY 

  Özel Öğretim Kurumları derneğine üye olmayanlar okulların incelemelerinde Genel Müdürlük’te görevli 2 personel veya 2 müfettişi görevlendirecek. Sertifika alanlar isterlerse 3 ay sonra standart alanlarına göre değişiklik talep ederek, sertifikalarını değiştirmek için başvuruda bulunabilecek. 

  PUANLAR

  Bağımsız okul binası olan anaokulları 130, ilk, orta ve liseler 120 puan 
  Kütüphane: 50 puan 
  Beden eğitimi salonunu: 40 puan 
  Konferans salonu: 50 puan 
  Yemek salonu: 20 puan 
  Fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarı 20’şer puan 
  20 yıl üzeri okullar 10 puan alırken 11-20 yıl arası olanlar 6, 1-10 yıl olanlar ise 3 puan alacak. 
  Yüksek lisans yapmış eğitim personeli oranı yüzde 20’nin üzerinde olanlar: 20 puan 
  Yöneticileri proje alanlar 10 puan, uluslararası projelere katılanlar 15 puan 
  Öğrencilerin öğrenme stillerinin belirlendiği çalışmalar yapan: 20 puan 
  Öğrencilerin gelişim ve ihtiyaçları ile bireysel özelliklerini tanımaya yönelik kararlar alan: 20 puan 
  Eğitim teknolojilerini kullanan ilkokullar 40, diğer okullar 20 puan 
  TEOG başarısı ortaokulda Türkiye ortalamasının üstü 5 eşit kademeye ayrılarak her kademe için artı 10 puan 
  Ölçme değerlendirme analiz rapoları: 30 puan 
  Öğrenci gözlem formları tutan: 40 puan 
  Öğrencilerin bilgi ve becerilerinin ortaya çıkmasına yönelik çalışma yapan: 20 puan 
  Lisanslı sporcu öğrencisi yüzde 41 oranında olan: 20 puan 
  Okul spor takımı 5 ve üstünde olan: 20 puan 
  Okulda otomatik yangın söndürme sistemi olan: 12 puan 
  Z tipi yangın merdiven sistemi olan: 10 puan 
  3 ve daha fazla güvenlik görevlisini 24 saat sistemine göre çalıştıran: 25 puan 
  Okulda tam zamanlı doktor bulunduran: 25 puan 
  Her 350 metrekare kapalı alan için bir temizlik personeli çalıştıran: 20 puan 
  Tuvalet temizliği ve temizlik malzemeleri istenilen şartlara uygun olan anaokulunda 130, diğer okullarda 70 puan 
  Okul servis araçlarının yüzde 70’i 5 yaş altında olan: 20 puan 
  Gıda hizmeti sunma göreviyle çalışan personele gıda güvenirliği sağlanması, insan sağlığının korunması ve gıdaya bulaşmalarını engellenmesi amacıyla düzenleme anaokulunda 30, diğer okullarda 15 puan 
  Her ders öğretmenin kullanabileceği alanıyla ilgili eğitim materyali olan: 25 puan 

  OKULLARIN PUANLARI

  Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından verilen fiziksel standart alanlarına göre 1 yıllık geçici süre için A, B, C ve D grubu kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenleniyor. 1 yıllık süre içinde bu yönergelerde belirtilenler Genel Müdürlükçe/ maarif müfettişlerince yapılan denetim sonucunda düzenlenecek rapor doğrultusunda valiliğin uygun görüşü de dikkate alınarak okullara A, B, C ve D grubu sertifikları kurum açma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile birlikte yeniden düzenleniyor. 
  A grubu okullar: 850-1000 puan 
  B grubu okullar: 700-849,99 
  C grubu okullar: 500-699,99 
  D grubu okullar: 499,99 ve altında puan alanlar 

  VERGİDE İNDİRİM, GENİŞ TEŞVİK

  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin çalışmayı şöyle anlattı: “Bu kategorileşme ile çeşitli kriterler önem derecesine göre puanlanarak 4 alt standart bakımından okula bir puan verilmesi ve vergi muafiyet ve indirimleri, bina destekleri ile eğitim ve öğretim desteğini de içine alacak geniş çapta bir teşvik sisteminin bu ayaklar üzerine oturtulması hedeflenmiştir. Bu şekilde yapılacak bir kategorileşme çalışması bir akredetitasyon sisteminin de ilk ayağını oluşturacak ve bu da özel okulların standartlarını yükseltme gayesi ile daha fazla çalışmaları, eğitim ve öğretim kalitesine önemli katkılar sağlamaları sonucunu doğuracaktır.”

  Görüş Bildir